Jak mohu požádat o povolení ESTA?

O povolení ESTA můžete požádat podáním online žádosti. Samotné vyplnění formuláře žádosti trvá přibližně 20 minut. Žádost o ESTA pak zpracovává DHS (Department of Homeland Security), který o ní rozhodne do 72 hodin. K podání žádosti o povolení ESTA budete potřebovat cestovní pas, plán cesty a kontaktní údaje zaměstnavatele, pokud jste zaměstnáni.

Žádost ESTA obsahuje několik oddílů. Žadatelům se doporučuje, aby si prostudovali jednotlivé oddíly a ujistili se, že rozumí podstatě dotazů a jejich významu pro bezpečnost na hranicích USA.

Požádejte o ESTA

How do I check the validity of my current ESTA Application?

Před odjezdem do Spojených států si můžete zkontrolovat stav své aktuální žádosti o povolení ESTA, zjistit datum vypršení platnosti a číslo povolení ESTA vyplněním jednoduchého formuláře, ve kterém uvedete své příjmení, jméno a údaje z cestovního pasu.

Pokud je vaše žádost stále platná, bude vám sdělen status ESTA, datum vypršení platnosti a číslo povolení.

Při kontrole platnosti vašeho statusu ESTA se může zobrazit jedna z pěti různých zpráv. Všech pět z nich a jejich význam jsou popsány níže.

Kontrola stavu žádosti ESTA

Žádost ESTA nebyla nalezena

Pokud zkontrolujete stav svého povolení ESTA a zobrazí se zpráva „Žádost nenalezena“, obvykle to znamená, že jste někde v původním formuláři žádosti ESTA uvedli nesprávné biometrické údaje. Může se jednat o chyby, jako je uvedení nesprávného jména, čísla pasu, země původu nebo data platnosti.

Tato chyba se může zobrazit také v případě, že jste ve formuláři, který jste odeslali za účelem kontroly stavu ESTA, uvedli nesprávné údaje.

Chyba „Žádost nenalezena“ může být způsobena také v případě, že systém od vás žádost ESTA vůbec neobdržel. Důvodem může být (například) výpadek internetového připojení nebo neprovedení platby.

Platnost žádosti ESTA vypršela

Pokud se pokusíte zkontrolovat stav svého povolení ESTA a zobrazí se vám tato zpráva, znamená to, že platnost vaší žádosti ESTA vypršela. Chcete-li získat nové povolení ESTA před cestou do USA, musíte o něj znovu požádat online. V této fázi je velmi důležité si uvědomit, že žádost ESTA, jejíž platnost vypršela, není možné obnovit. ESTA také nelze přenést z jednoho pasu do jiného. Musíte podat novou žádost na základě svých aktuálních údajů.

Žádost ESTA čeká na vyřízení

Pokud se vám zobrazí tato zpráva, znamená to pouze, že jste nedávno podali žádost, která je v současné době stále posuzována úřadem CBP. To neznamená, že vaše povolení ESTA bylo zamítnuto, jen musíte počkat. Zpracování žádostí obvykle trvá až 72 hodin a někdy se provádějí dodatečné bezpečnostní kontroly. Pokud plánujete cestu do Spojených států, vezměte tuto skutečnost v úvahu a podejte žádost ESTA co nejdříve.

Schválení povolení ESTA

Tato zpráva je dobrou zprávou, protože znamená, že vaše žádost ESTA byla schválena a že nyní můžete cestovat do Spojených států. Poznamenejte si číslo žádosti ESTA a datum ukončení platnosti. A před odjezdem do USA se stoprocentně ujistěte, že máte platné povolení ESTA. Poslední den před odletem do USA doporučujeme znovu zkontrolovat stav ESTA.

I když máte platné povolení ESTA, neznamená to, že vám ho po příjezdu do Spojených států nemůže agent CBP (Celní a hraniční kontrola) odebrat, pokud to uzná za vhodné. V takovém případě vám bude odepřen vstup do země.

Žádost ESTA není schválena

Pokud se vám zobrazí tato zpráva, znamená to, že vaše žádost ESTA byla přezkoumána a zamítnuta. Nemáte proto povolení ke vstupu do USA v rámci bezvízového programu ESTA. Za určitých okolností však stále můžete požádat o turistické vízum B-2 a získat povolení k cestě do USA.Odpovědi na případné otázky a žádost o vízum do USA najdete na těchto webových stránkách vlády USA.

Poznámka: Pokud jste ve formuláři žádosti ESTA zadali nesprávné údaje nebo jste udělali jinou chybu, měli byste poslat e-mail týmu technické podpory ESTA.

Poznámka: Všem, kteří požádali o povolení ESTA, se doporučuje, aby si před odjezdem do Spojených států ověřili stav své žádosti, aby se ujistili, že jim bude umožněno vycestovat, aniž by museli platit další poplatky nebo podávat další žádost. Měli byste se ujistit, že máte číslo povolení ESTA. Zkontrolujte si také, zda je povolení platné v den vašeho odjezdu do Spojených států.

Co je ESTA?

Pokud se chystáte cestovat do Spojených států, ať už jako turista, nebo pracovně, musíte požádat o povolení ESTA (Electronic System for Travel Authorisation). Občané zemí v rámciprogramu bezvízového styku (VWP) musí pro cestu do USA nebo přes USA získat elektronický systém pro cestovní povolení. Vízový systém ESTA provozuje ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA a žádosti o elektronický systém cestovních povolení lze podávat pouze elektronicky online.

Platí pro pobyty na 90 dní nebo kratší za účelem tranzitu, turistiky nebo podnikání.

K účelům cestovního ruchu patří: Dovolená (prázdniny), návštěva přátel nebo příbuzných, lékařské ošetření, účast na společenských akcích pořádaných bratrskými, sociálními nebo servisními organizacemi, amatérská účast na hudebních, sportovních nebo podobných akcích nebo soutěžích, pokud za účast není placena, účast na krátkodobém rekreačním studiu, které není určeno k získání kreditů (například dvoudenní kurz vaření na dovolené).

K obchodním účelům patří: konzultace s obchodními partnery, účast na vědeckém, vzdělávacím, odborném nebo obchodním kongresu či konferenci, účast na krátkodobém školení (nesmíte být placeni z žádného zdroje ve Spojených státech, s výjimkou výdajů spojených s vaším pobytem) nebo sjednávání smlouvy.

Na bezvízový styk ESTA mají nárok pouze osoby s pasem jedné z následujících zemí:

Andorra Austrálie Rakousko
Belgie Brunej Chile
Chorvatsko Česká republika Dánsko
Estonsko Finsko Francie
Německo Řecko Maďarsko
Island Irsko Izrael
Itálie Japonsko Jižní Korea
Lotyšsko Lichtenštejnsko Litva
Lucembursko Malta Monako
Nizozemsko Nový Zéland Norsko
Polsko Portugalsko San Marino
Singapur Slovensko Slovinsko
Španělsko Švédsko Švýcarsko
Tchaj-wan Spojené království