Všechny oddíly otázek na formuláři žádosti ESTA

Otázky k formuláři ESTA

Za správu a řízení formuláře žádosti ESTA odpovídá Ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS). Účelem formuláře je shromáždit dostatek informací, aby CBP (United States Customs and Border Protection) mohl křížově ověřit údaje o cestujícím v mnoha celosvětových databázích o trestné činnosti, zákazech vstupu a terorismu.

CBP a DHS však berou v úvahu čas, který žadatel potřebuje k vyplnění žádosti ESTA. Pokud by byl formulář ESTA příliš těžkopádný a jeho vyplnění by zabralo příliš mnoho času, celý účel ESTA jako rychlého online způsobu získání cestovního povolení by byl zmařen. Cestující mohou tento proces považovat za natolik nepříjemný, že by je mohl odradit od cesty do Spojených států.

Otázky ve formuláři ESTA byly proto pečlivě naplánovány tak, aby pohraničním orgánům poskytly minimální množství informací potřebných k potvrzení, že cestující nebude ve Spojených státech představovat značné riziko pro veřejnou bezpečnost.

Seznam otázek ESTA

Seznam otázek ESTA

Informace o žadateli / pasu

V první části formuláře žádosti ESTA je žadatel požádán o základní informace, jako je příjmení a jméno. Ve stejné sekci musí žadatel uvést také informace o svém cestovním pasu a informace o dalších státních příslušnostech, které v současné době má nebo v minulosti měl. Žadatel musí rovněž uvést podrobnosti o všech dokladech týkajících se jiné státní příslušnosti.

V této fázi je důležité si uvědomit, že údaje uvedené v žádosti o ESTA by měly odpovídat údajům v cestovním pasu. Při vyplňování údajů v této části formuláře věnujte zvláštní pozornost číslu pasu, protože jakákoli chyba zde způsobí neplatnost vaší žádosti o ESTA. Mezi další chyby, kterých se žadatelé často dopouštějí, patří zadávání příjmení do pole pro křestní jméno nebo naopak a zadávání pouze křestního jména do pole Given Name namísto křestního jména a druhého jména.

Jiné občanství / státní příslušnost

V této části je třeba zadat informace o minulé a současné státní příslušnosti a občanství. Pokud máte jinou státní příslušnost nebo občanství jiné země, musíte tuto skutečnost uvést. Musíte také uvést, jakým způsobem jste danou národnost nebo občanství získali (např. naturalizací, prostřednictvím rodičů, narozením), a uvést název země a informace o vydaných dokladech.

Pokud jste dříve měli státní příslušnost nebo občanství jiné země, musíte uvést název této země. Formulář však nepožaduje informace o tom, jak jste tuto státní příslušnost nebo občanství získali, protože již není aktivní.

Členství v GE (Global Entry)

Úřad CBP (Customs and Border Protection) rovněž provozuje program GE (Global Entry). Cílem programu je usnadnit členům urychlené bezpečnostní prověření a vstup do USA. Členové programu Global Entry byli předem schváleni Celní správou a ochranou hranic, a jsou proto považováni za žadatele s nízkým rizikem.

Členové programu GE mohou vstoupit do USA na řadě letišť, kde projdou automatickým kioskem. Pokud jste členem GE, musíte do formuláře zadat své členské číslo. Tyto informace jsou požadovány ve formuláři ESTA, aby bylo zajištěno, že členové GE budou moci bez problémů vstoupit do USA na základě svých členských pověření a schválené ESTA.

Informace pro rodiče

V této části formuláře musíte zadat určité informace o svých rodičích. To zahrnuje jejich jména a příjmení. Pro účely tohoto oddílu se rodiči rozumí biologičtí, nevlastní, adoptivní nebo poručníci. Pokud tyto informace z nějakého důvodu neznáte, můžete zadat jména osob, které se o vás v dětství staraly. Pokud jste nikdy neměli žádné pečovatele ani rodiče, zadejte zde „NEZNÁMÝ“.

Osobní kontaktní údaje

V této části formuláře žádosti ESTA musíte uvést svou e-mailovou adresu, telefonní číslo a adresu. Ujistěte se, že jste zadali všechny části adresy správně. První řádek je například určen pro adresu ulice a číslo domu, kde bydlíte. Je nepravděpodobné, že by úřad CBP použil vaši domácí adresu pro zasílání korespondence. Vaši e-mailovou adresu obvykle použijí, pokud s vámi chtějí komunikovat o něčem, co souvisí s vaší žádostí o ESTA.

Informace o sociálních médiích

Tuto část přidal CBP před několika lety, aby shromáždil informace o účtech žadatele na sociálních sítích. V rozbalovací nabídce si můžete vybrat z možností, jako je YouTube, Instagram, Twitter, Facebook a další. Můžete také zadat název platformy sociálních médií, která se nezobrazuje v rozbalovací nabídce. Je zde také pole, do kterého je třeba zadat identifikátor sociální sítě. Máte-li například účet na Twitteru s uživatelským jménem @JohnSmith, měli byste jej zadat do pole Identifikátor sociálních médií.

Celní a pohraniční služba může informace ze sociálních médií využít k rozhodnutí, zda žadatel, který je v rámci žádosti o povolení ESTA podroben dodatečné kontrole, představuje pro Spojené státy bezpečnostní riziko či nikoli.

ESTA by měla uvést identifikátory sociálních médií (názvy účtů) všech účtů na sociálních médiích, které měla za posledních 5 let na některé z níže uvedených platforem:

Twitter, Facebook, LinkedIn, Instagram

Pokud jste v předchozích pěti letech nebyli aktivní na žádné z těchto platforem, můžete zvolit možnost, která uvádí, že nejste přítomni na sociálních sítích.

Důrazně doporučujeme, aby žadatelé uváděli pravdivé odpovědi. Pracovníci Celní a pohraniční ochrany USA prověří vaše údaje, a pokud zjistí, že jste zde uvedli nepravdivé informace, může být vaše žádost o ESTA zamítnuta.

Informace o zaměstnání

Tato část formuláře žádosti ESTA obsahuje řadu otázek týkajících se jména vašeho zaměstnavatele a jeho kontaktních údajů. Důvodem, proč je tato informace požadována, je, že celní a pohraniční kontrola lépe pochopí vaši současnou pracovní situaci, tj. zda máte práci, či nikoli.

Ačkoli CBP tyto informace s největší pravděpodobností nepoužije při rozhodování o zamítnutí nebo schválení žádosti o ESTA, pohraniční stráž by je mohla použít k určení rizika, že žadatel zůstane v USA nelegálně za účelem práce. Tito strážci mají právo ptát se cestujících na hranicích na účel jejich návštěvy Spojených států a na to, jak upřímné je jejich odhodlání vrátit se po návštěvě Spojených států do země původu.

Informace o kontaktním místě v USA

Žadatelé o povolení ESTA, kteří navštěvují Spojené státy za jiným než tranzitním účelem, budou muset uvést informace o svých kontaktech ve Spojených státech. To zahrnuje jejich telefonní číslo a adresu. Žadatelé, kteří nemají kontaktní osobu ve Spojených státech, mohou zadat údaje o hotelu nebo organizaci. Pokud pro kontaktní osobu z USA nejsou k dispozici žádné informace, můžete do číselných polí zadat nuly (např. „00000“) a do textových polí „NEZNÁMÉ“.

Důvodem pro vyžádání těchto informací je to, že CBP z nich zjistí, kde se žadatel bude během své návštěvy USA pravděpodobně zdržovat, a uvede kontaktní údaje na danou osobu, podnik nebo organizaci.

Adresa během pobytu v USA

Informace, které zadáte v této části formuláře, mohou být stejné jako ty, které jste zadali výše, pokud například navštívíte Miami a jediným kontaktem v USA, který v této fázi máte, je hotel, kde budete ubytováni.

Obchodní návštěvníci, kteří přijíždějí do Spojených států za účelem sjednání obchodu, by však měli v první části uvést údaje o svém kontaktu a ve druhé části informace o svém hotelu nebo jiném ubytování, které si zajistili.

Žadatelé, kteří si dosud nerezervovali ubytování pro nadcházející návštěvu USA, mohou do číselných políček uvést několik nul (např. „00000“) a do textových políček „NEZNÁMÉ“.

Kontaktní údaje pro případ nouze v USA nebo mimo ně

V případě, že se u vás vyskytne naléhavá zdravotní situace a nejsou zde žádní nejbližší rodinní příslušníci, CBP použije údaje, které zde uvedete, aby kontaktoval vámi určené osoby. Pokud však nemáte nikoho, koho byste mohli v případě nouze kontaktovat, můžete do tohoto pole zadat „UNKNOWN“.

Otázky způsobilosti

Odpovědi na těchto devět otázek, na které odpovíte „ano“ nebo „ne“, pomohou určit, zda bude vaše žádost o ESTA schválena, či nikoli. Otázky se týkají různých témat a jejich cílem je zjistit, zda by žadatel měl být považován za rizikového vzhledem ke své trestní minulosti, osobnímu zdraví, aktivitám souvisejícím s terorismem, drogové minulosti, vízové a imigrační historii v USA, přání pracovat v USA a také historii cest do řady zemí Blízkého východu a Afriky.

Pokud na jednu z devíti otázek ve formuláři žádosti ESTA odpovíte „ano“, bude vaše žádost s největší pravděpodobností zamítnuta. Při vyplňování této části formuláře proto dbejte zvýšené opatrnosti. Pokud budete požádáni o další informace k některé z otázek týkajících se způsobilosti, odpovězte stručně, ale upřímně.

Zřeknutí se práv

Všichni žadatelé by měli vyplnit oddíl „Vzdání se práv“. V podstatě se zde uvádí, že se vzdáváte práva požádat o přezkum jakéhokoli rozhodnutí vydaného úřadem CBP a práva na odvolání proti takovému rozhodnutí. Pokud toto vzdání se práv nepřijmete, vaše žádost o ESTA nebude schválena.

Certifikační sekce

V této části formuláře žádosti ESTA musíte potvrdit, že jste rozuměli otázkám, na které jste měli odpovědět, a že jste na všechny otázky odpověděli správně a pravdivě podle svého nejlepšího přesvědčení a vědomí. Vyplnění této části formuláře je rovněž povinné, pokud chcete, aby vaše žádost o ESTA byla schválena.

Závěr

Ačkoli se vyplnění žádosti o ESTA může na první pohled zdát jako snadný úkol, žadatelé by měli mít na paměti několik věcí, než začnou odpovídat na jednotlivé otázky ve formuláři.

Své odpovědi si naštěstí budete moci zkontrolovat ještě před odesláním formuláře ke zpracování. Máte tak čas překontrolovat vše, co jste zadali, abyste se ujistili, že nedošlo k chybám, které by mohly způsobit zamítnutí vaší žádosti o ESTA. Pokud nedostáváte e-mailová oznámení, můžete pravidelně kontrolovat stav své žádosti ESTA po jejím podání.