Co je ESTA?

Elektronický systém cestovních povolení (ESTA) prověřuje návštěvníky, kteří mohou cestovat do USA v rámci programu bezvízového styku. Cestující, kteří mají nárok na bezvízový styk, mohou do Spojených států vstoupit bez víza, potřebují však schválenou kartu ESTA. Cestující, kteří vstupují do USA v rámci bezvízového programu, jsou považováni za osoby, které představují pro Spojené státy menší bezpečnostní nebo imigrační riziko než cestující z jiných zemí.

Co mohu dělat s povolením ESTA?

Schválené povolení ESTA vám umožní nastoupit na palubu letadla nebo lodi do Spojených států v rámci programu bezvízového styku. Všichni hlavní letečtí a námořní dopravci musí být signatáři programu bezvízového styku. Úřad pro cla a ochranu hranic Spojených států amerických (CBP) doporučuje žadatelům podat žádost o povolení ESTA při rezervaci cesty a podat ji více než 3 dny před odjezdem do Spojených států.

Jak ESTA funguje?

Cizinci cestující v rámci programu bezvízového styku budou moci cestovat bez víza, budou však potřebovat povolení ESTA. CBP ve spolupráci s ministerstvem vnitřní bezpečnosti (DHS) zavedl systém ESTA jako způsob identifikace cestujících, kteří představují hrozbu, ještě před jejich vstupem do USA.Jakmile do formuláře zadáte potřebné biografické údaje, informace o platbě a cestě, systém žádost zpracuje a určí, zda jste oprávněni cestovat do Spojených států bez víza.

Po příjezdu do přístavu odletu vám letecká společnost nebo námořní dopravce potvrdí u Celní a pohraniční ochrany Spojených států, že máte platné cestovní povolení.

Je ESTA něco jako americké vízum?

Elektronický systém cestovních povolení (ESTA) není vízum. Nesplňuje zákonné požadavky na to, aby mohlo sloužit místo víza Spojených států. Návštěvníci, kteří mají platné vízum Spojených států, mohou cestovat do USA z důvodů, pro které jim bylo vydáno. Cestující s platnými vízy nejsou povinni žádat o ESTA. Stejně jako platné vízum Spojených států neposkytuje záruku vstupu do země, není ani autorizovaná ESTA zárukou vstupu do USA.Žadatelé o vízum však mohou mít právo se proti rozhodnutí o vstupu do země odvolat.

Jak dlouho je ESTA vyžadována?

ESTA byla povinná od 12. ledna 2009. Každý, kdo žádá o povolení ESTA, musí po příjezdu do Spojených států vyplnit elektronické celní prohlášení. Cestující v rámci programu bezvízového styku již nemusí vyplňovat zelenou kartu 1-94W.

Schválené žádosti ESTA jsou platné dva roky nebo do data vypršení platnosti pasu. Cestující mohou Spojené státy navštívit vícekrát, aniž by museli pokaždé znovu žádat o povolení ESTA. Cestovatelé mohou na základě povolení ESTA cestovat do Spojených států pouze po dobu 90 dnů. Návštěvy Spojených států by měly být rozloženy tak, aby celní a pohraniční ochrana neměla podezření, že cestující zneužívají program bezvízového styku. Mezi jednotlivými návštěvami Spojených států v rámci programu VWP není stanovena žádná doba.

Zaručuje schválená ESTA vstup do Spojených států?

Pokud je vám schváleno vycestování prostřednictvím ESTA, pak toto schválení pomáhá prokázat, že jako jednotlivec můžete cestovat po Státech v rámci programu bezvízového styku (VWP). Neznamená to však, že jste při vstupu do země automaticky přijatelní. Po příletu do cílové destinace v Americe vás prověří pracovníci Celní a pohraniční ochrany (CBP). Po dokončení této kontroly bude rozhodnuto o vaší přípustnosti vstupu do USA v rámci programu VWP.

Jaká je doba platnosti povolení ESTA?

Pokud není povolení ESTA z konkrétního důvodu zrušeno, uděluje se po schválení na dobu 24 měsíců. Tedy pokud vám nejdříve nevyprší platnost pasu, a v tu chvíli vyprší i platnost vašeho povolení ESTA. Úředníci CBP budou moci ve svých systémech zobrazit datum vypršení platnosti vašeho povolení ESTA.

Povolení ESTA bude platné pro opakované cesty do USA během stanoveného dvouletého období. To znamená, že pokud je vaše předchozí povolení platné, nemusíte při každé návštěvě USA žádat o povolení ESTA.

Pokud platnost vašeho povolení ESTA vyprší během vaší návštěvy USA, nebude to mít vliv na vaši možnost opustit zemi.

Můžete na základě povolení ESTA zůstat až 24 měsíců?

Ne. Ačkoli povolení ESTA trvá 24 měsíců, neznamená to, že osoba může v USA strávit nepřetržitě celkem dva roky. ESTA umožňuje cestovat do země na dobu 90 dní nebo kratší. Cestující, kteří plánují v zemi strávit delší dobu bez přerušení, musí získat návštěvnické vízum. Návštěvnické vízum může být buď obchodní vízum B1, nebo turistické vízum B2. V obou případech je nutné vyplnit formulář DS-160 a absolvovat pohovor na místním konzulátu nebo velvyslanectví USA.

Cestující budou muset znovu požádat o povolení ESTA, pokud získají nový cestovní pas nebo změní svou zemi občanství, jméno či pohlaví. Kromě toho je nová žádost vyžadována také v případě, že se změní odpovědi žadatele na otázky týkající se způsobilosti ESTA.

Důrazně se doporučuje, aby jednotlivec požádal o povolení ESTA v době rezervace cesty, a nikoli až v době před odjezdem. Cestujícím se doporučuje odjet alespoň 72 hodin před nástupem do letadla.

Jsou na letišti vyžadovány digitální kopie nebo výtisky?

Jednoduchá odpověď zní ne. Úřad CBP bude mít prostřednictvím svých databází přístup ke všem informacím o vašem povolení ESTA. Rozumný cestovatel by však měl mít vždy k dispozici fyzickou kopii svého oprávnění. Program VWP nevyžaduje fyzickou kopii, ale může být užitečné mít ji k dispozici.