Země programu bezvízového styku

Program bezvízového styku (VWP) je otevřen občanům 41 zemí světa. Izrael se stal 41. členem programu bezvízového styku na konci roku 2023. Občané programu VWP mohou cestovat do USA za účelem podnikání nebo turistiky po dobu 90 dnů bez víza. Stejně tak je bezvízový styk recipročně umožněn občanům USA, kteří mohou cestovat do každé z těchto 41 zemí po dobu nejméně 90 dnů bez víza. Program bezvízového styku, známý také jako VWP, spravuje ministerstvo vnitřní bezpečnosti a ministerstvo zahraničí.

Seznam zemí způsobilých k programu VWP je následující spolu s rokem, kdy byly do programu VWP zařazeny:

Andorra (1991) Austrálie (1996) Rakousko (1991)
Belgie (1991) Brunej (1993) Chile (2014)
Chorvatsko
(2021)
Česká republika
(2008)
Dánsko (1991)
Estonsko (2008) Finsko (1991) Francie (1989)
Německo (1989) Řecko (2010) Maďarsko (2008)
Island (1991) Irsko (1995) Izrael (2023)
Itálie (1989) Japonsko (1988) Jižní Korea (2008)
Lotyšsko (2008) Lichtenštejnsko (1991) Litva (2008)
Lucembursko (1991) Malta (2008) Monako (1991)
Nizozemsko (1989) Nový Zéland (1991) Norsko (1991)
Polsko (2019) Portugalsko (1999) San Marino (1991)
Singapur (1999) Slovensko (2008) Slovinsko (1997)
Španělsko (1991) Švédsko (1989) Švýcarsko (1989)
Tchaj-wan (2012) Spojené království (1988)

Program byl zahájen koncem 80. let a stal se významnou institucí v zemi. Americká vláda používá systém ESTA (Electronic System for Travel Authorization) k ověření, zda osoby cestující do USA nejsou teroristé nebo zda mohou představovat nebezpečí pro americkou veřejnost.

Bezpečnostní orgány v zemi provádějí pravidelné kontroly osob vstupujících do země a důkladněji prověřují také osoby, které využívají program VWP pro vstup do USA. Lidé jsou prověřováni před odjezdem ze své země, po příletu do USA i při cestách z jednoho místa v USA do druhého.

Výhody programu bezvízového styku pro hospodářství USA

Jedním z důvodů, proč byl program bezvízového styku zaveden, bylo podpořit ekonomiku USA. Tento program pomohl zvýšit cestovní ruch, což vedlo k nárůstu hospodářského výkonu země. Díky většímu počtu lidí, kteří do země přicházejí, jsou Spojené státy schopny prodat více zboží a služeb jako národ.

Zde jsou uvedeny některé požadavky, které musí země splnit, aby se mohla do programu zapojit:

  • Celkový počet odmítnutých turistických nebo obchodních víz ze země, která je účastníkem programu bezvízového styku, musí být nižší než 3 %. Případně může vláda USA zkontrolovat míru odmítnutí za poslední dva fiskální roky a zjistit, zda je nižší než průměr.
  • Členové programu VWP musí přijmout své občany, kteří jsou deportováni z USA. Mohlo by se jednat i o bývalé občany. Toto opatření musí být provedeno do tří týdnů od posledního rozhodnutí o vyhoštění.
  • Členové programu VWP musí spolupracovat s vládou USA na sledování informací o pasech a jejich hlášení INTERPOLu nebo vládě USA.
  • Členové programu bezvízového styku musí USA zasílat informace o bezpečnostních hrozbách.
  • Musí svým občanům nabídnout pasy, které lze přečíst strojově, a musí také používat biometrické údaje k identifikaci občanů.
  • Členy programu VWP posuzuje ministerstvo vnitřní bezpečnosti. V rámci tohoto postupu odbor určí dopad na bezpečnost USA. Mezi další otázky, které budou zvažovány, patří dopad na vymáhání přistěhovalectví v zemi a udržování veřejného pořádku.
  • Členové programu VWP musí projít zpravodajským hodnocením, které bude řídit ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

Hodnocení rizik pro USA

Jakmile se země zapojí do programu bezvízového styku, bude po ní vláda USA požadovat, aby ve své zemi udržovala vysokou úroveň bezpečnosti. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti provádí pravidelné hodnocení bezpečnostních standardů zemí po celou dobu jejich účasti v programu. DHS spolupracuje s ministerstvem zahraničí na shromažďování relevantních údajů o členech programu bezvízového styku. Obecně analyzují dopad programu bezvízového styku na imigrační situaci v USA, prosazování práva a pořádku, bezpečnost pasů, správu hranic a boj proti terorismu. Oddělení rovněž kontrolují, jak důkladně státy programu VWP kontrolují své letecké a námořní přístavy, hranice a výrobu identifikačních průkazů. Tyto informace lze získat od různých orgánů USA, včetně zpravodajských služeb a ministerstev zahraničí a spravedlnosti.

Hlavní kontroly se provádějí každé dva roky, ale bezpečnostní oddělení musí průběžně zajišťovat, aby země programu VWP nikdy negativně neovlivnily bezpečnost USA. V případě bezpečnostních hrozeb je vláda USA vždy připravena zajistit bezpečnost svých občanů a obyvatel.

V případě vážných hrozeb ze strany určité země může ministr DHS spolu s ministrem zahraničí zemi z programu VWP vyjmout. Před přijetím tohoto opatření nejsou povinni podat oznámení. Tímto způsobem jsou USA schopny zajistit bezpečnost všech osob na svém území.

Důkladné revize se provádějí jednou za dva roky. Po dokončení tohoto hodnocení musí ministerstvo vnitřní bezpečnosti a ministerstvo zahraničí předložit své závěry Kongresu.

Důkladné prověřování návštěvníků

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti neprovádí pouze hodnocení bezpečnostních hrozeb pro národ – sleduje také jednotlivé cestující ze zemí programu VWP. Tato kontrola se provádí na různých místech jejich cesty. Ačkoli cestující nemusí před vstupem do USA žádat o vízum, musí získat souhlas Celní správy a ochrany hranic a elektronického systému pro cestovní povolení (ESTA).

Dalším orgánem, který se podílí na individuálním prověřování cestujících, je Národní protiteroristické centrum (NCTC). Tento orgán provádí kontroly, aby zajistil, že povolení ESTA nebudou vydávána osobám s pochybným charakterem.

Již koncem roku 2014 začalo ministerstvo vnitřní bezpečnosti vyžadovat více informací o žadatelích o povolení ESTA, což znamená, že je schopno přesněji identifikovat osoby na americkém seznamu teroristů. Poskytnuté informace jsou automaticky porovnávány s informacemi v mnoha databázích v USA a také s informacemi z INTERPOLu. Vláda zároveň chrání soukromí cestujících. Kontrola informací se provádí každý den, protože v databázích mohou být zveřejněny nové aktualizace.

V případě, že systém zjistí u cestujících nějaký problém, celní a pohraniční služba údaje projde a zjistí, nakolik jsou přesné. Stojí za zmínku, že celní a pohraniční ochrana využila své pravomoci a od svého vzniku před deseti lety zamítla tisíce žádostí o povolení ESTA. V poslední době se díky zdokonalení technologie a používaných metod stal tento proces spolehlivějším.

Vláda požádala všechny letecké a námořní dopravce, kteří cestují do USA, aby v zájmu větší bezpečnosti poskytovali předběžné informace o cestujících a jmenný rejstřík cestujících. Tyto údaje musí být předány celnímu úřadu a úřadu pro ochranu hranic. Díky informacím o rezervacích a životopisných údajích cestujících bude ochranný orgán schopen identifikovat osoby, které mohou v USA páchat trestnou činnost. Jejich informace se rychle porovnávají s informacemi od orgánů činných v trestním řízení a zjišťují se případné shody. To musí být provedeno pro všechny osoby cestující v rámci bezvízového programu.

Spolupráce se zeměmi programu bezvízového styku na zlepšení bezpečnosti

Před schválením programu bezvízového styku musí být země ochotna spolupracovat s USA v boji proti terorismu a kriminalitě. To znamená, že země budou muset sdílet údaje o podezřelých a pachatelích trestných činů ze svých zemí. Tato dohoda byla velmi výhodná, protože USA mohly shromažďovat údaje o tisících známých a podezřelých zločinců, z nichž někteří mohli mít příležitost spáchat trestný čin na území USA.

Dalším velkým přínosem tohoto systému je skutečnost, že Ministerstvo vnitřní bezpečnosti mohlo do databáze odcizených a ztracených cestovních dokladů přidat mnoho informací. Tuto databázi vlastní INTERPOL a je velmi užitečná při prověřování žadatelů o ESTA. Díky informacím poskytnutým zeměmi programu bezvízového styku se ministerstvu vnitřní bezpečnosti podařilo najít teroristy a zastavit je dříve, než se mohli usadit v USA. To obecně zajišťuje bezpečnost v USA.

Zlepšení programu bezvízového styku

Bezpečnostní hrozby se pravidelně vyvíjejí a ministerstvo vnitřní bezpečnosti se musí těmto změnám přizpůsobovat. Program bezvízového styku byl od svého zavedení mnohokrát vylepšen. Některé z nejdůležitějších změn se týkají prověřování cestujících a sdílení údajů.

Jedním z prvních vylepšení programu byly dohody o prezidentské směrnici č. 6 o vnitřní bezpečnosti (HSPD-6) a o prevenci a boji proti závažné trestné činnosti (PCSC). Tímto posílením se členové programu bezvízového styku stali povinnými sdílet zásadní údaje o terorismu a trestné činnosti.

Další změnou bylo zavedení elektronických pasů, které používají všechny osoby využívající program VWP. Tyto pasy musí zavést všechny země programu bezvízového styku, bez ohledu na rok, kdy se země k programu připojila. V případě, že byl elektronický pas vydán před rokem 2007, mohou občané získat průkaz, pokud není strojově čitelný.

Do roku 2016 museli mít všichni lidé v zemích programu bezvízového styku pro vstup do USA elektronické pasy. Tyto pasy jsou poměrně bezpečné. Vydávající orgány musí při vydávání pasů dodržovat normy stanovené mezinárodním společenstvím. V opačném případě nebudou platné.

Vláda také země programu VWP, které využívají USA jako konečné místo odletu, musí uzavřít dohodu o federální letecké službě.

Mezi další klíčové změny programu patří:

  • shromažďování a vyhodnocování údajů o cestách podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN 2178.
  • Využití databáze ztracených a odcizených pasů od INTERPOLu k vyhodnocení cestujících, kteří vstupují do USA. Stejný postup se používá pro členy schengenského prostoru. Analýza se provádí před vstupem do schengenského prostoru nebo před jeho opuštěním.
  • zasílání zásadních informací o zahraničních bojovnících příslušným mezinárodním nebo regionálním bezpečnostním orgánům.
  • Spolupráce s vládou USA při vyhodnocování bezpečnostních rizik, která představují uprchlíci a žadatelé o azyl.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti a ministerstvo zahraničí spolupracují s členy programu bezvízového styku na tom, aby byl program úspěšný a aby se snížily bezpečnostní hrozby v USA a v zemích programu bezvízového styku.

Závěr

Program bezvízového styku umožnil mnoha lidem bezproblémové cestování do USA, což přispělo ke zvýšení cestovního ruchu a HDP země. Kromě toho program pomohl USA shromažďovat údaje o bezpečnostních hrozbách a teroristech z různých částí světa. Program je pravidelně vylepšován s ohledem na změny bezpečnostních potřeb. Program bezvízového styku nakonec pomáhá zvýšit bezpečnost země a zároveň zvyšuje bohatství občanů a obyvatel.