ESTA pro polské občany

Shrnutí požadavků ESTA

Občané Polska mohou žádat o ESTA v rámci programu bezvízového styku.
ESTA lze využít pro turistické, obchodní, tranzitní, zdravotní nebo jiné dočasné účely.
Schválené povolení ESTA umožňuje cestujícím pobývat na území USA až 90 dní.
Polští občané cestující komerčními leteckými společnostmi nebo námořními dopravci mohou požádat o ESTA
Polští občané budou muset splnit i další požadavky ESTA.

Mají polští občané nárok na ESTA?

Ano, polští občané mohou v rámci programu bezvízového styku požádat o povolení ESTA, což je zkratka pro elektronický systém cestovních povolení. Polští občané, kteří chtějí požádat o ESTA, musí splnit nezbytné požadavky ESTA.

Co je ESTA?

Systém ESTA byl zaveden v roce 2009 jako způsob zpracování údajů návštěvníků, kteří vstupují do Spojených států v rámci bezvízového programu (VWP). Údaje se používají k určení, zda cestující představuje bezpečnostní nebo imigrační riziko pro Spojené státy, občany USA nebo rezidenty. ESTA je bezvízový styk, který umožňuje občanům bezvízových zemí, jako je Polsko, vstup do Spojených států bez víz. ESTA je cestovní povolení, které lze získat online a které je vyřízeno do 72 hodin od podání žádosti ESTA.

Jaké činnosti mi povolení ESTA umožňuje?

Schválené povolení ESTA umožňuje polským občanům navštívit Spojené státy za účelem turistiky, podnikání, tranzitu, zdravotních nebo krátkodobých studijních pobytů na dobu až 90 dní na jednu návštěvu. Pokud chcete ve Spojených státech zůstat déle než 90 dní, měli byste požádat o obchodní vízum B1 nebo turistické vízum B2.

Lze povolení ESTA použít pro více vstupů?

Ano, polští občané mohou využít schváleného povolení ESTA pro opakované návštěvy Spojených států. Počet vstupů do Spojených států není omezen, nicméně pokud má celní a pohraniční služba podezření, že se snažíte obejít imigrační pravidla nebo omezení, může vám být vstup odepřen.

Jaké jsou přijatelné způsoby platby na formuláři ESTA?

Polští žadatelé mohou zaplatit poplatek za žádost o ESTA pomocí řady debetních nebo kreditních karet, například karet vydaných společnostmi Visa, MasterCard, American Express, Discover, Diner’s Club, Maestro nebo JCB. Platba je požadována online při podání žádosti a je nutná pro získání rozhodnutí o vaší žádosti ESTA.

Jak dlouho je povolení ESTA platné?

Schválené povolení ESTA platí buď dva roky, nebo do data vypršení platnosti pasu. Pokud platnost vašeho povolení ESTA vyprší, budete muset požádat o nové povolení.

Za jakých okolností budu potřebovat nové povolení ESTA?

O nové povolení ESTA budete muset požádat, pokud nastane některá z následujících okolností:

  • Vyprší platnost vašeho cestovního pasu
  • Získáte nový cestovní pas
  • Změníte jména
  • Měníte pohlaví
  • Vaše odpovědi na kritéria způsobilosti ESTA se mění

Co když je polskému občanovi zamítnuta žádost o ESTA?

Polští občané, kterým bylo povolení ESTA zamítnuto, obdrží po podání žádosti na obrazovce nebo e-mailem oznámení „Cestování není povoleno“. Pokud vám bylo povolení ESTA zamítnuto, můžete jako polský občan požádat o návštěvnické vízum pro vstup do Spojených států za účelem turistiky, podnikání nebo tranzitu.

Potřebuji povolení ESTA, pokud mám dvojí občanství Spojených států nebo Kanady?

Ne, pokud jste polským občanem s dvojím občanstvím Spojených států nebo Kanady, nemusíte žádat o ESTA ani o vízum. Úřad pro cla a ochranu hranic (CBP) doporučuje cestujícím, aby při vstupu do Spojených států používali své americké nebo kanadské pasy.

Je ESTA totéž co vízum?

Ne, ESTA není vízum a jsou mezi nimi rozdíly. ESTA lze získat vyplněním online žádosti. Pro srovnání, žádost o vízum do USA vyžaduje vyplnění formuláře DS-160 a návštěvu velvyslanectví v zemi vašeho pobytu. Vízum do USA se navíc vyřizuje několik týdnů s nepředvídatelnými termíny, které se nemusí shodovat s vašimi cestovními plány. Schválené vízum USA vám poskytuje řadu práv, která nejsou žadatelům o ESTA přiznána. Schválení žadatelé o povolení ESTA tedy nemají zaručený vstup do Spojených států. O přípustnosti polských občanů cestujících do Spojených států s povolením ESTA rozhodne CBP na hranicích USA.

Kde se mohu dozvědět více informací o povolení ESTA?

Před podáním žádosti o ESTA můžete navštívit často kladené dotazy a stránku s požadavky ESTA, kde najdete další informace.