Vytvořena pracovní skupina pro boj s rostoucí hrozbou „lupičské turistiky“

Category: Zprávy | 0
Vytvořena pracovní skupina pro boj s rostoucí hrozbou "lupičské turistiky"
Vytvořena pracovní skupina pro boj s rostoucí hrozbou „lupičské turistiky“

Gangy „loupežných turistů“ z Jižní Ameriky zneužívají dočasná víza do USA.

Vstupují do země, aby vykrádali sídla, a pak s ukradenými cennostmi prchají zpět do své země.

Podle policistů z Losangeleské policie (LAPD) je tento trend stále častější.

Stupňující se trendy v oblasti kriminality

Losangeleská policie hlásí výrazný nárůst počtu vloupání, kterých se účastní obyvatelé Chile, Ekvádoru, Kolumbie a Peru, zejména v určitých oblastech Los Angeles.

Jen v roce 2023 bylo 94 vloupání připsáno osobám z těchto zemí, což ukazuje na rostoucí problém v regionu.

Rozšíření trestné činnosti

Nedávný vývoj naznačuje, že se tento kriminální jev rozšířil i mimo Los Angeles, incidenty byly hlášeny na Long Islandu a v New Jersey.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) označil tyto gangy za „obrovskou hrozbu“ pro Spojené státy od roku 2022, což vedlo ke zvýšenému úsilí v oblasti prosazování práva.

Reakce orgánů činných v trestním řízení

V reakci na rostoucí aktivitu gangů zřídily FBI i losangeleská policie specializované pracovní skupiny, které se touto problematikou zabývají.

Zástupce náčelníka losangeleské policie Alan Hamilton zdůraznil naléhavost situace a prohlásil: „Počet trestných činů spojených s těmito typy posádek výrazně vzrostl,“ a to i přes celkový pokles počtu vloupání.

Využívání vízového programu

Gangy zneužívají elektronický systém cestovních povolení (ESTA), který byl spuštěn v roce 2014 s cílem usnadnit turistiku z důvěryhodných zemí.

V rámci tohoto programu mohou Jihoameričané vstoupit na území Spojených států na několik 90denních období, aniž by museli projít rozsáhlým prověřováním.

Modus operandi

Tito turisté se obvykle vyhýbají použití střelných zbraní, aby se vyhnuli obvinění z vloupání.

Místo toho používají sofistikované techniky, jako je nabourávání se do domácích sítí Wi-Fi, aby obešli bezpečnostní systémy.

Zaměřují se na domy v blízkosti otevřených prostranství, jako jsou turistické stezky a kaňony, a používají žebříky nebo nábytek na terase, aby se dostali do ložnic ve druhém patře, které jsou často méně chráněné.

Vliv na ostatní cestující

Zneužívání elektronického systému cestovních povolení (ESTA ) zločineckými gangy poukazuje na širší důsledky pro zahraniční cestující, kteří v rámci tohoto programu navštěvují Spojené státy.

Přestože systém ESTA byl navržen tak, aby usnadnil turistiku z důvěryhodných zemí, zneužívání dočasných víz turisty s vloupáním poukazuje na potřebu přísných postupů prověřování a bezpečnostních opatření.

Tato trestná činnost ohrožuje bezpečnost veřejnosti a integritu imigračního systému USA, což může negativně ovlivnit vnímání zahraničních cestujících využívajících ESTA.

Výzvy v oblasti mezinárodní spolupráce

Úsilí v boji proti této trestné činnosti brání problémy v mezinárodní spolupráci.

Chilský prezident Gabriel Boric odmítl zveřejnit trestní minulost uživatelů ESTA, což omezuje možnosti orgánů činných v trestním řízení zadržet pachatele.

Právní kroky a stíhání

Okresní prokurátor okresu Orange Todd Spitzer podnikl právní kroky proti prezidentu Boricovi, aby tyto překážky překonal a získal důležité informace.

Kromě toho orgány činné v trestním řízení koordinují své úsilí při stíhání osob zapojených do loupežného turismu a přidělují k řešení souvisejících případů specializované státní zástupce.

Nedávná zatčení a nálezy

Nedávné operace orgánů činných v trestním řízení vedly k zatčení několika osob spojených s loupežnou turistikou.

V Arizoně byl po sérii loupeží šperků zatčen 17letý Chilan a dva jeho komplicové.

Strážci zákona zadrželi další gang, který při jedné loupeži v Beverly Hills ukradl oblečení v hodnotě přes 1 milion dolarů.

Probíhající výzvy a budoucí strategie

Pracovníci orgánů činných v trestním řízení uznávají, že boj proti organizovaným zločineckým sítím, které se zabývají loupežnou turistikou, je složitý.

Navzdory nedávným úspěchům úřady zdůrazňují význam pokračující spolupráce a inovativních strategií pro řešení této vyvíjející se hrozby.