Jaké jsou různé statusy ESTA?

Category: Status ESTA | 0
Odlišný status ESTA

Elektronický systém pro cestovní povolení (ESTA) je automatizovaný systém bezpečnostní kontroly cestujících, kteří chtějí navštívit USA v rámci programu bezvízového styku (VWP). Schválené povolení ESTA neznamená, že vám bude povolen vstup do země. O přípustnosti rozhodují příslušníci Celní a pohraniční ochrany USA (CBP) při příjezdu do země. Životopisné údaje shromážděné v průkazu ESTA však poskytují odpovědi na otázky týkající se způsobilosti pro program bezvízového styku a informují úředníky o možných bezpečnostních nebo imigračních rizicích.

Kdy a jak mám požádat o povolení ESTA?

Před cestou budete potřebovat povolení ESTA. V ideálním případě byste měli tento proces zahájit ještě před dokončením letu a ubytování, abyste se vyhnuli možnosti, že budete odmítnuti.

Žádost se podává online na webových stránkách ESTA a musí být vyplněna v angličtině, i když pokyny jsou k dispozici v různých jazycích.

Některé webové stránky se tváří jako oficiální a nabízejí, že za poplatek zjednoduší a urychlí celý proces. Postup je stejný bez ohledu na to, kdo žádost podává, a informace, které poskytujete, jsou totožné, ale sdílíte je s neznámou třetí stranou.

Podrobnosti o tom, jaké informace se shromažďují, najdete na webových stránkách amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti, ale v podstatě chtějí vědět o:

  • přenosné nemoci,
  • zatčení a odsouzení za určité trestné činy a
  • předchozí zrušení víza nebo vyhoštění.

Jak dlouho trvá vyřízení žádosti o ESTA?

Obvykle obdržíte odpověď do 72 hodin, ale pokud se vám ani po jednom dni nic nedozvíte, můžete se podívat na webové stránky ESTA, kde najdete aktuální informace o stavu vaší žádosti. Budete potřebovat číslo pasu, datum narození a číslo žádosti. Pro načtení žádosti a kontrolu stavu stačí postupovat podle pokynů na obrazovce. Existují tři možné scénáře:

  • Schválené povolení
  • Čeká se na autorizaci
  • Nepovolená cesta

Schválené povolení

Pokud ji získáte, můžete vyrazit, ale nezapomeňte, že to neznamená, že budete mít zaručený vstup do země. ESTA je pouze úvodní bezpečnostní kontrola, kterou vláda USA provádí před tím, než cestujícím umožní nastoupit na palubu letadla nebo lodi do Spojených států. Po schválení povolení ESTA můžete v zemi zůstat 90 dní na jednu návštěvu, ale při příjezdu musíte uvést, kdy hodláte odjet. Schválené povolení ESTA platí dva roky nebo do vypršení platnosti pasu.

Čeká se na autorizaci

Pokud o vaší žádosti nebylo rozhodnuto, obdržíte oznámení, že se na ni čeká. Nepropadejte panice, rozhodnutí byste měli obdržet do 72 hodin. Stav svého povolení ESTA můžete pravidelně kontrolovat online nebo můžete počkat na oznámení o schválení či zamítnutí.

Nepovolená cesta

Status „Travel Not Authorized“ znamená, že vám není povolen vstup v rámci programu bezvízového styku a musíte požádat o vízum na velvyslanectví nebo konzulátu USA. Další informace naleznete na stránkách Úřadu pro konzulární záležitosti Ministerstva zahraničí USA. O povolení ESTA můžete požádat znovu, pokud se vaše situace změnila nebo pokud jste ve formuláři žádosti udělali chybu.

Jak dlouho trvá povolení ESTA?

Vaše povolení ESTA nelze prodloužit. O nové povolení ESTA budete muset požádat, pokud se na vás vztahuje některá z následujících podmínek:

  • po dvou letech od data předchozího schválení ESTA, nebo
  • při obnovení pasu nebo
  • pokud se změní jedna nebo více okolností, jako je změna jména, pohlaví nebo země občanství, nebo
  • se změní okolnosti, na jejichž základě jste odpověděli na některou z otázek týkajících se způsobilosti, na které jste odpověděli „ano“ nebo „ne“.

Musím si vytisknout povolení ESTA?

Odpovědi na žádost ESTA si s sebou brát nemusíte, ale budete potřebovat číslo žádosti. Doporučujeme vytisknout si stránku s potvrzením o schválení ESTA, protože některé letecké společnosti chtějí vidět její kopii. Vezměte na vědomí, že při příjezdu do země můžete být při pasové kontrole požádáni o vyplnění digitálního celního formuláře. Ani to vám nezaručuje vstup do země, ale je velmi vzácné, aby byl někdo odmítnut na místě vstupu, pokud neodpověděl pravdivě na některou z kritických otázek, například pokud lhal o odsouzení za trestný čin nebo o své předchozí imigrační historii v USA.