Příprava na návštěvu Spojených států může být velmi stresující, zejména pokud se jedná o vaši první návštěvu. Je mnoho věcí, které musíte vzít v úvahu, a také dokumentů, které si musíte připravit. Abyste si vše usnadnili, je lepší si před časem sestavit kontrolní seznam, který obsahuje všechny níže uvedené věci.
[1] Vyhledávání nejlepších nabídek ubytování a letů
Chcete-li získat nejlepší nabídku ubytování a letenek, je důležité prozkoumat všechny možnosti s dostatečným předstihem. Do USA létá mnoho leteckých společností a můžete ušetřit hromadu peněz, když budete vědět, která z nich nabízí nejlepší ceny v ročním období, kdy byste chtěli jet. Za obzvláště dobrou možnost pro tento účel považujeme Skyscanner.
Pokud nemáte to štěstí, že máte v USA rodinu nebo přátele, u kterých můžete během své návštěvy zůstat, musíte také porovnat možnosti ubytování. V USA jsou doslova tisíce hotelů, penzionů, kempů a možností ubytování v rodinách. Ceny se neustále zvyšují a snižují v závislosti na sezóně a poptávce po ubytování. Můžete ušetřit spoustu peněz, když se vydáte o měsíc nebo dva dříve nebo později, než jste původně plánovali. K porovnání dostupných alternativ ubytování běžně používáme webové stránky jako Booking.com a Airbnb.com.
[2] Zařaďte komplexní cestovní pojištění na přední místo ve svém kontrolním seznamu.
Nikdo nechce během cesty do Spojených států skončit v nemocnici, ale věci se někdy mohou zvrtnout nečekaným způsobem. Dalšími možnými katastrofami mohou být zrušené lety, krádeže nebo dopravní nehody. Lékařské ošetření ve Spojených státech může doslova vyprázdnit váš bankovní účet. A krádež drahého fotoaparátu nebo notebooku není o moc lepší.
Proto byste neměli ani uvažovat o cestě do Spojených států bez komplexního cestovního pojištění. Stejně jako v případě letenek a ubytování si před nákupem porovnejte ceny. Ne všechny pojistky jsou stejné.
[3] Ujistěte se, že máte všechny dokumenty, které potřebujete k návštěvě Spojených států.
Máloco vám zkazí dovolenkovou náladu tak rychle jako pozdní zjištění, že vám během plánované návštěvy USA vyprší platnost pasu.Ujistěte se, že váš pas bude platný po celou dobu vaší cesty, a to již několik měsíců před cestou, abyste měli dostatek času požádat v případě potřeby o nový.
Pokud angličtina není vaším mateřským jazykem a vaše cestovní doklady jsou například v ruštině, je dobré si je nechat přeložit do angličtiny, abyste se nedostali do problémů.
Mezi další dokumenty, které byste měli mít po celou dobu u sebe, patří letenky, potvrzení z hotelu, palubní vstupenky atd.
Na kontrolním seznamu mějte také osobní doklady . Mohou to být například občanský průkaz, rodný list a řidičský průkaz. Pokud existuje jakýkoli důvod domnívat se, že byste je mohli během cesty potřebovat, raději se pojistěte, než abyste litovali.
[4] Požádejte o ESTA nebo vízum
Vstup do Spojených států, budete potřebovat buď povolení ESTA, nebo vízum. Pokud je vaše země součástí programu bezvízového styku, stačí požádat o povolení ESTA. Zbytek světa potřebuje požádat o vízum.
Zde je seznam zemí, které mohou získat povolení ESTA
Andorra, Austrálie, Belgie, Brunej, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Izrael, Japonsko, Jižní Korea, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Nový Zéland, Polsko, Portugalsko, Řecko, San Marino, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Spojené království, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko.
O povolení ESTA můžete požádat online a obvykle vám bude schváleno během několika minut, pokud úřady nebudou potřebovat další dokumenty nebo vysvětlení. Pokud je vaše země na výše uvedeném seznamu, bez platné ESTA se do USA ani nepokoušejte cestovat – nebude vám umožněno nastoupit do letadla.
Pokud vaše země není na seznamu ESTA, budete k návštěvě Spojených států potřebovat vízum. Žádost o vízum obvykle zahrnuje osobní pohovor na americkém velvyslanectví nebo konzulátu a celý proces může trvat několik měsíců – žádost proto podejte co nejdříve.
[5] Zjistěte, jak fungují vaše zavazadla.
Informujte se u letecké společnosti, se kterou poletíte, abyste přesně věděli, jaké jsou limity velikosti a hmotnosti vašich zavazadel pro odlet i přílet. Není neobvyklé, že se hmotnostní limity mění, takže povolená hmotnost pro zpáteční let může být menší (nebo větší) než ta, kterou jste měli pro let odletový.
Musíte si také ověřit něco dalšího: zjistit si informace o nepřípustných položkách. Zdá se to jako zdravý rozum, ale možná byste byli překvapeni, kolik cestujících se na letišti objeví a zjistí, že jejich zavazadla obsahují nepovolené předměty. V takovém případě vám může být předmět(y) zabaven(y), případně zaplatíte další poplatek nebo si zavazadlo přebalíte.
[6] Ujistěte se, že máte dostatek peněz na cestu
Nejlepší směnné kurzy jsou často k dispozici online. Nejlepší možností je ověřit si směnné kurzy v dostatečném předstihu před odjezdem. Pokud budete čekat na výměnu peněz na letišti, velmi často dostanete opravdu špatný kurz.
Měli byste mít u sebe dostatek finančních prostředků na cestu, ale ne příliš mnoho. Něco, co byste měli zvážit, je pořízení předplacené globální cestovní karty. Tyto karty obvykle nabízejí velmi nízké poplatky, protože byly speciálně navrženy pro zahraniční cesty.
[7] Naplánujte si, jak se dostanete na letiště a z něj.
Zkušení cestovatelé vám často řeknou, že je lepší jít na letiště dříve než co nejpozději a riskovat, že zmeškáte let. Cestou na letiště se může stát mnoho věcí, např. dopravní zácpy, práce na silnici, zrušené autobusy nebo vlaky a další. Měli byste proto počítat s časem navíc pro případné zpoždění.
Pokud plánujete cestu na letiště autem, ověřte si, zda na dané trase neprobíhají práce na silnici nebo plánovaný protestní pochod. Je také dobré si předem rezervovat parkovací místo, pokud je to možné. To vám může ušetřit spoustu stresu ve srovnání s placením po příjezdu.
Také si zjistěte, jak se dostanete z příletového letiště na místo, kde plánujete strávit první noc. Pokud si před příletem objednáte taxi nebo např. auto Uber, bude to pro vás mnohem méně stresující.
[8] Sestavte si seznam důležitých čísel.
Ať už budete ubytováni v hotelu nebo u přátel či rodiny, je důležité mít v telefonu uložené jejich kontaktní údaje. Pokud byste měli cestou nějaké problémy, např. porouchaný taxík, budete moci alespoň informovat své hostitele, že se opozdíte.
Možná to budete chtít udělat co nejdříve, protože údaje můžete potřebovat již při žádosti o povolení ESTA nebo vízum.
[9] Domluvte se s bankou, sousedy, doručovacími firmami atd.
Když banka zjistí, že byla debetní nebo kreditní karta použita v cizí zemi, často ji pozastaví, aby vyloučila možnost podvodu. Abyste tomu předešli, měli byste své bance oznámit, kdy budete ve Spojených státech.
Nezapomeňte také zrušit všechny dodávky do vašeho domova. Řekněte také sousedům, že nebudete nějakou dobu doma, a požádejte je, aby na dům dohlédli. V neposlední řadě také doporučujeme nechat si nainstalovat jeden nebo více časovačů osvětlení, aby si případní zloději mysleli, že jste doma.