Potřebuji k průjezdu USA povolení ESTA?

Category: Požadavky ESTA | 0
ESTA nebo vízový tranzit USA

Pokud pocházíte z některé ze zemí bezvízového styku(VWP) a chcete cestovat do USA, je nutné mít schválenou kartu ESTA. Stejné pravidlo platí i v případě přestupu nebo tranzitu v rámci USA.

V oficiální žádosti ESTA musíte zadat informace požadované americkým úřadem pro cla a ochranu hranic(CBP). Celý proces lze dokončit online a rozhodnutí můžete získat během několika minut – pokud úřady nevyžadují další informace nebo dokumenty.

Podle amerického úřadu pro cla a ochranu hranic jsou návštěvníci, kteří chtějí na cestě do jiné země projít letištěm v dané zemi, považováni za (krátkodobé) přistěhovalce do USA.

ESTA hraje také důležitou roli při zamezení podezřelým osobám, které využívají USA jako přestupní stanici při cestách do jiné země. USA se v minulosti staly terčem nejednoho teroristického útoku, který si vyžádal oběti na životech. Americká vláda na to reagovala posílením bezpečnostních opatření a součástí reakce je i vyžadování povolení ESTA od osob, které jsou na cestě do jiné destinace.

Nezapomeňte si proto o povolení ESTA zažádat v dostatečném předstihu před začátkem cesty.

Co moje miminko a děti v předškolním věku? Vyžadují také povolení ESTA?

Běžná pravidla pro to, kdo by měl žádat o povolení ESTA, se vztahují i na všechny tranzitní cestující bez ohledu na jejich věk. To znamená, že budete muset požádat o povolení pro každého člena vaší skupiny, který chce cestovat přes USA. ESTA musí mít i kojenci a děti předškolního věku.

Vzhledem k tomu, že po podání žádosti o ESTA může trvat několik dní, než obdržíte potvrzení o výsledcích kontroly, je nejlepší podat žádost co nejdříve, nejlépe v okamžiku, kdy se rozhodnete využít USA k tranzitu nebo přestupu na cestě do jiné země.

Pokud se vám nepodaří požádat o povolení ESTA pro každého člena vaší skupiny dříve, může se stát, že vám nebude umožněn vstup na palubu letadla nebo do Spojených států. Proto doporučujeme, abyste si v dostatečném předstihu před plánovaným odletem zkontrolovali všechny destinace, čísla letů a letiště, přes která plánujete cestovat.

Jaký je rozdíl mezi přestupem, tranzitem a mezipřistáním/přistáním?

Návštěvníci, kteří chtějí využít USA jako přestupní destinaci, tak obvykle činí v následujících případech: přestup, tranzit a mezipřistání nebo mezipřistání. Rozdíly mezi těmito pojmy jsou vysvětleny níže.

Přenos

Tento termín označuje situaci, kdy někdo změní let. Rozdíl mezi přestupem a tranzitem spočívá hlavně v tom, zda k cestě do cílové destinace použijete stejné nebo jiné letadlo. Pokud budete pokračovat v cestě jiným letadlem, používají úřady termín přestup.

Během přestupu se můžete například přesunout do jiné části letiště nebo dokonce do jiného terminálu. V některých případech můžete před nástupem do nového letadla dokonce potřebovat novou palubní vstupenku.

Tranzit

Pojem tranzit označuje zastávku na cestě jinam. Používá se hlavně pro situaci, kdy letadlo musí přistát na americkém letišti na cestě do jiného místa, aby doplnilo zásoby potravin a paliva. Stejné letadlo pak pokračuje v cestě do další destinace.

Ve většině případů zůstává letadlo na letišti hodinu nebo dvě, zatímco cestující buď zůstávají uvnitř letadla, nebo jsou požádáni, aby se přesunuli do letištního tranzitního prostoru.

Během přepravy se obvykle čistí interiér letadla. Pokud jste vyzváni k přechodu do tranzitního prostoru, měli byste se ujistit, že jste si vyndali všechny věci, které máte uložené v kapsách na sedadle nebo kolem nohou, a uložili je do přihrádky nad hlavou. Nezapomeňte si s sebou vzít také důležité dokumenty, jako je cestovní pas, a drahé věci, například fotoaparát.

Během tranzitu obvykle obdržíte od letištního personálu tranzitní kartu. Dbejte na to, abyste ji neztratili.

Přistání nebo mezipřistání

Tyto termíny se vztahují na případy, kdy letadlo zůstává na určitém letišti 24 hodin nebo déle na cestě do jiné destinace. Oba termíny se používají v britské i americké angličtině.

Ačkoli se termín „stopover“ někdy používá pro pobyt kratší než 24 hodin, obvykle se jím označuje pobyt delší než 24 hodin.

Jaké jsou různé typy tranzitních víz do USA?

Pokud nepocházíte z některé ze zemí, které jsou součástí programu bezvízového styku (VWP), nemůžete samozřejmě požádat o povolení ESTA. Níže se věnujeme různým typům tranzitních víz, o která můžete požádat, pokud plánujete tranzit přes USA na cestě jinam. Nejběžnější možností je C1.

Všeobecné tranzitní vízum (C1)

Toto je doporučené tranzitní vízum, pokud nejste americkým občanem a cestou do cílové destinace projíždíte danou zemí.

Vízum C2

Jedná se o tranzitní vízum určené neamerickým občanům, kteří míří do sídla OSN v New Yorku. Toto je také správné vízum pro úředníky OSN, kteří projíždějí přes USA na cestě do jiné destinace. O toto vízum můžete požádat teprve poté, co byla nejbližšímu velvyslanectví Spojených států doručena žádost nebo žádost OSN nebo podobné zahraniční mise.

Vízum C3

Toto vízum je vhodné pro úředníky cizích vlád, kteří mají ve Spojených státech mezipřistání a cestují do cílové destinace. Účelem jejich cesty musí být pracovní nebo vládní aktivity.

Kroky, které je třeba dodržet při podání žádosti o tranzitní vízum do USA

  • Odesláním formuláře DS-160 online zahájíte proces předběžného prověřování – tím se potvrdí, že splňujete podmínky pro udělení víza. Tento proces probíhá plně online a je vyžadován od všech, kteří žádají o neimigrační vízum na generálním konzulátu/velvyslanectví USA, včetně dětí předškolního věku a kojenců. V druhém případě musí žádost podat rodič nebo zástupce rodiny, pokud plánují žít ve Spojených státech společně jako rodina.
  • Zaplaťte příslušný poplatek za žádost o tranzitní vízum do USA – v současné době činí 185 USD. Zapište si na obrazovku odkaz na platbu a zkontrolujte, zda jste obdrželi potvrzení e-mailem, protože tento odkaz budete potřebovat znovu. Poplatek za vízum C2 nebo C3 se může lišit a mohou s ním být spojeny další náklady.
  • Domluvte si pohovor na úřadě generálního konzulátu/velvyslanectví USA – Po zaplacení požadované částky pokračujte naplánováním tohoto pohovoru – kontaktujte je však předem, protože ve městě nebo zemi, kde se právě nacházíte, nemusí být k dispozici zařízení pro pohovor.
  • Připravte si před pohovorem potřebné dokumenty – při rezervaci schůzky na velvyslanectví budete požádáni, abyste si připravili a přinesli na plánovanou schůzku řadu dokumentů. Po zpracování žádosti si také vyberete způsob, jakým chcete pas obdržet.
  • Dostavte se na schůzku – ve stanoveném termínu a čase se musíte dostavit na pohovor s konzulárním úředníkem USA na úřadě generálního konzulátu/velvyslanectví USA. Bude vám položena řada otázek týkajících se povahy vaší krátké návštěvy Spojených států, i když se jedná o tranzitní cestu. Pohovor by neměl trvat déle než 60 minut, avšak v případě dlouhých bezpečnostních front při vstupu na velvyslanectví USA může být zapotřebí více času.

Po provedení výše uvedených kroků obvykle obdržíte schválené vízum v cestovním pasu do 3 až 5 pracovních dnů způsobem, který jste si vybrali ve formuláři žádosti.

Zdroje

https://uk.usembassy.gov/visas/visa-waiver-program/transit/