Musím při vstupu do USA vyplnit celní formulář?

Category: Turistika ESTA | 0
Celní úřad na letišti v USA

Každý, kdo vstupuje do Spojených států, musí projít kontrolním stanovištěm CBP (Celní a pohraniční ochrana). To mimo jiné zahrnuje vyplnění formuláře Vlastní prohlášení 6059B. Tento formulář rozdá přilétajícím cestujícím obsluha letadla, lodi nebo autobusu, kterým do země vstupujete. V opačném případě si ji můžete vyzvednout po příjezdu a vyplnit ji.

Jakmile formulář vyplníte a předáte jej úředníkovi CBP, ten zkontroluje údaje a opatří jej razítkem. Můžete být také požádáni, abyste ukázali svá zavazadla a zkontrolovali je podle toho, co jste uvedli ve formuláři. Teprve poté budete moci tyto předměty přivézt do Spojených států.

Proč musím vyplnit americký celní formulář?

Je to způsob, jak informovat vládu Spojených států o tom, co do země přivážíte. Abyste předešli zbytečným problémům, je důležité, abyste uváděli správné informace. Neměli byste zanedbávat nic, co do Spojených států přivážíte, i kdyby to bylo jablko, které jste si koupili od letušky.

Ačkoli se může zdát, že vás celní formulář při spěchu obtěžuje, slouží také k jinému důležitému účelu: vybírání cla od osob, které přivezou výrobky v hodnotě vyšší, než je jejich osobní limit (obvykle 800 USD). Upozorní také úředníky, pokud se někdo pokouší přivézt zakázané předměty, například výrobky z cizího dřeva a cizí potraviny, které by mohly být infikovány škodlivými bakteriemi, nebo nebezpečné předměty, jako jsou nože nebo střelné zbraně.

Kdo je osvobozen od povinnosti vyplnit celní formulář?

Tento formulář nemusí vyplňovat pouze občané Spojených států, osoby, které využívají automatizovaný proces pasové kontroly (APC), držitelé zelených karet a osoby, které mají vízum ESTA nebo D.

Co je třeba uvést v celním prohlášení?

Všechny potraviny musí být deklarovány, i když jste je koupili v letadle nebo na letišti. Patří sem zelenina, ovoce, semena, rostliny, a dokonce i hmyz, který plánujete jíst.

Podle pravidel se to týká doslova všech potravin, i když jste si koupili jablko v letadle, na lodi nebo v autobuse. Důvodem je, že pokud škůdce přivezete do Spojených států, může způsobit velké škody, a dokonce i ztráty na životech.

Můžete si nechat balené potraviny nebo svačiny, ale zelenina a ovoce vám budou s největší pravděpodobností zabaveny. Neriskujte: podle zprávy CNN před několika lety uložil agent CBP pokutu 500 dolarů ženě za to, že nepřihlásila jablko, které přivezla do USA. Přesto může být ještě hůř: maximální pokuta za nedeklarování potravin činí 10 000 dolarů.

Upozorňujeme také, že všechny předměty zakoupené v zahraničí by měly být deklarovány, ať už zůstanou v USA, nebo si je odvezete zpět do své země.

Ačkoli se na všechny cestující vztahuje výše zmíněné osvobození od cla, musíte přesto deklarovat vše, co jste v zahraničí zakoupili, včetně uměleckých děl, psacích potřeb, oblečení a dárků.

V celním formuláři musíte uvést seznam všech věcí, které jste v zahraničí koupili, a jejich peněžní hodnotu. Proto je dobré mít u sebe účtenky, zejména u dražších výrobků. Pokud takovou informaci nemáte, budete muset uvést odhadovanou hodnotu a doufat, že s ní bude úředník souhlasit.

Položky zakoupené v bezcelní prodejně musí být rovněž deklarovány.

To, že jste před odletem v USA v bezcelním obchodě na letišti rychle koupili pěkný dárek pro rodinu, neznamená, že ho nemusíte deklarovat v celním formuláři nebo že za něj nebudete muset platit clo, i když je v zemi, kde jste ho koupili, osvobozen od daní a cel. Podle webových stránek CBP budete muset zaplatit poplatek, pokud celková hodnota zboží zakoupeného v bezcelním obchodě přesáhne vaše osobní osvobození.

Je možné, že budete muset s celníkem probrat předměty, které do USA přivážíte.

Pokud do Spojených států přivážíte ze zámoří například potraviny, je možné, že budete muset před povolením vstupu do země podstoupit jednu nebo více dalších procedur. Celníci vám například mohou položit řadu doplňujících otázek.

Pokud chcete do země dovézt obchodní zboží v hodnotě vyšší, než je osvobození, na které máte nárok, budete pravděpodobně požádáni, abyste šli k pokladně, vyplnili prohlášení a zaplatili potřebné clo. Zakázané předměty včetně zeleniny, ovoce a semen však budou s největší pravděpodobností zabaveny.

Ačkoli vám tyto dodatečné procedury mohou zabrat poměrně dost času, obvykle to neznamená, že budete na letišti zdrženi několik hodin – pokud nepřivážíte komerční produkty nebo drahé zboží.

Celník zpravidla není malicherný. Pokud je váš individuální limit například 500 dolarů a vy deklarujete zboží v hodnotě 520 dolarů, je pravděpodobné, že vás bez dalšího nechá pokračovat. Přesto byste měli být vždy připraveni udělat, co je třeba, a zaplatit příslušné poplatky.

Lhaní může vést k vysokým sankcím

Ačkoli budete muset zaplatit (relativně malý) poplatek za deklarované položky, pokud jejich celková hodnota přesáhne osvobození, na které máte nárok, celá věc se může značně prodražit, pokud vás přistihnou, že jste nedeklarovali vše, co jste měli. Kromě toho, že vám mohou být věci zabaveny, můžete také zaplatit značnou pokutu.

Ještě horší je, že pokud jste členem programu pro důvěryhodné cestující, jako je Global Entry, může jediná lež ohrozit vaše členství. Podmínkou těchto programů je, aby cestující při podávání celních prohlášení postupoval stoprocentně pravdivě a přesně. I sebemenší porušení může vést ke zrušení vašeho členství.

Pokud je vám zabavena věc, kterou jste opomněli uvést v celním prohlášení, máte zákonné právo pokusit se ji získat zpět u soudu. Nejlepší možností je být při vyplňování celního prohlášení upřímný. Celníci už doslova „všechno viděli“, takže se nenechají snadno oklamat.

Pokud se vás celník zeptá, zda jste drahý šperk zakoupili v zahraničí, a vy nepravdivě odpovíte „ne“, může se stát, že nejenže o šperk přijdete, ale navíc jste se nepravdivým prohlášením dopustili trestného činu. Zatímco úředníci mohou mít pochopení, pokud je někdo zmaten svými povinnostmi v oblasti celních prohlášení, k otevřené lži budou mnohem méně shovívaví.

Tipy pro správné vyplnění amerického celního formuláře

Vyplnění formuláře není nijak složité, pokud se nejprve ujistíte, že víte, jak správně vyplnit každou část. Než něco napíšete, pečlivě se seznamte s každým požadavkem a překontrolujte ho.

Nezapomeňte, že tento formulář má přední i zadní stranu a že obě musí být vyplněny. Pokud máte o něčem pochybnosti, snadno najdete vzor formuláře a způsob jeho vyplnění na internetu.

Úředník CBP s vámi provede pohovor a poté zkontroluje vše, co jste uvedli ve formuláři. Poté se na něj otiskne razítko s datem příjezdu. Pokud do formuláře něco načmárají, neznepokojujte se – je to běžná praxe.