Svého domácího mazlíčka si do USA skutečně můžete vzít, ale je třeba dodržet určité požadavky a omezení. Tyto požadavky se liší v závislosti na typu zvířete a zemi původu. Například pro psy existují další požadavky, pokud cestují ze zemí, které jsou postiženy vzteklinou, škrkavkou nebo slintavkou a kulhavkou.
Kočky jsou obvykle kontrolovány ve vstupním přístavu a vstup jim může být odepřen, pokud vykazují známky infekčního onemocnění přenosného na člověka. Očkování proti vzteklině není při dovozu vyžadováno, ale CDC ho doporučuje. Pokud cestujete se psem ze země, kde se vzteklina nevyskytuje, platí jiné požadavky.
Jaké jsou požadavky, pokud chcete vzít svého psa s sebou do USA na návštěvu?
Chcete-li si vzít svého psa s sebou do Spojených států během návštěvy této země, musíte dodržet tyto požadavky:
- Veterinární osvědčení vydané veterinárním lékařem, že je zvíře v dobrém zdravotním stavu a je schopno nastoupit na palubu letadla. Toto osvědčení musí být vystaveno do 10 dnů od zahájení cesty.
- Doklad o očkování proti vzteklině u psů, kteří pocházejí ze země s rizikem vztekliny. Štěňata by neměla být očkována před dosažením věku tří měsíců a očkování proti vzteklině by měla podstoupit nejméně 30 dní před odletem. To znamená, že štěně musí být staré nejméně 4 měsíce, než mu bude povolen vstup do Spojených států.
- Pokud váš pes cestuje z neanglicky mluvící země, měl by být jeho certifikát o vzteklině buď v angličtině, nebo budete muset předložit ověřený překlad do angličtiny.
- Mezi nepovinné vakcíny patří hepatitida, psinka, parachřipka, bordetella a parvoviróza.
Pro psy, kteří pocházejí z oblastí s rizikem výskytu škrkavky, platí následující požadavky:
- Zvíře musí být doprovázeno úředním osvědčením s podpisem veterinárního úředníka země původu, který je zaměstnán na plný úvazek.
- V tomto potvrzení by mělo být uvedeno, že pes je prostý škrkavky nebo že u něj byla zjištěna infekce škrkavkou, ale byl úspěšně vyléčen.
- Kromě toho byste se měli informovat u své letecké společnosti o případných specifických požadavcích týkajících se cestování s domácími mazlíčky – některé letecké společnosti mohou požadovat dodatečnou dokumentaci nebo omezení.
Jaké jsou požadavky, pokud chci navštívit USA a vzít si s sebou kočku?
Při převozu kočky do USA je třeba zohlednit také specifické požadavky:
- Zdravotní potvrzení: Doporučuje se zdravotní potvrzení vydané veterinárním lékařem, že je vaše kočka v dobrém zdravotním stavu a je připravena k letu. Toto potvrzení musí být datováno maximálně 10 dní před začátkem cesty.
- Očkování proti vzteklině: Podle CDC neexistuje žádný požadavek, aby kočky měly doklad o úspěšném očkování proti vzteklině předtím, než jim bude povolen vstup do USA. Proto doporučujeme, abyste se informovali také u místních a státních zdravotních úřadů v cílové destinaci.
- Volitelné vakcíny: Kočičí enteritida (kočičí psinka nebo kočičí panleukopenie), kaliciviróza a nosorožčí tracheitida.
Další úvahy
Chcete-li mít stoprocentní jistotu, obraťte se na CDC nebo Centrum pro kontrolu nemocí a na Úřad pro ochranu ryb a volně žijících živočichů (FWS), protože mohou mít specifické předpisy týkající se převozu vaší kočky do Spojených států. Rovněž se domluvte na vyzvednutí v cílové destinaci a informujte se u své letecké společnosti o případných dalších požadavcích, které může, ale nemusí mít.
Mohu si s sebou vzít do letadla do USA psa nebo kočku?
Pokud se chystáte cestovat se psem nebo kočkou do Spojených států, zde je popis toho, co byste měli vědět o cestování s nimi v kabině letadla:
Způsobilost:
Cestování v kabině je pro kočky a psy povoleno pouze v případě, že je k dispozici volné místo. Informujte se o tom u letecké společnosti.
Požadavky na přepravky pro zvířata:
Vaše zvíře musí cestovat v měkkém nebo pevném přepravním boxu. Ta se musí po celou dobu letu vejít pod sedadlo před vámi. V jedné přepravce smí být pouze jedno zvíře a zvíře se v ní musí umět otočit a postavit.
Služební zvířata mají výjimku a mohou cestovat bez přepravky.
Příprava:
- Před cestou byste se měli ujistit, že máte připraveny všechny potřebné dokumenty a doklady o očkování zvířete.
- Při rezervaci cesty vyberte možnost „Cestovat se zvířetem“.
- Většina leteckých společností účtuje za cestu se zvířetem poplatek za každou cestu a další poplatky se často účtují za mezipřistání.
Tipy pro cestující:
- Přibalte si cestovní sadu pro domácí mazlíčky, která obsahuje základní věci, jako je skládací miska na vodu, vodítko, pamlsky a igelitové sáčky.
- Vezměte si s sebou oblíbenou hračku, deku nebo polštář, který voní známou vůní, aby se váš mazlíček během letu uklidnil.
- Na letišti se u přepážky odbavte k letu a předložte číslo potvrzení svého letu i letu svého domácího mazlíčka. Dostanete speciální visačku na přepravku vašeho domácího mazlíčka.
- Na mnoha letištích jsou vyhrazeny prostory pro přestávky na toaletu pro domácí zvířata.
- V letadle musí váš mazlíček zůstat po celou dobu v přepravce se zavřenými dvířky. Nosítko musí být po celou dobu letu pod sedadlem.
Jsem zdravotně postižený. Jaký je postoj k cestování se služebním zvířetem v kabině se mnou?
Jako osoba se zdravotním postižením máte právo cestovat se svým služebním zvířetem v kabině komerční letecké společnosti. Zákon o přístupu leteckých dopravců (ACAA) zakazuje diskriminaci ze strany komerčních leteckých společností na základě zdravotního postižení.
Služební zvířata mohou doprovázet cestující se zdravotním postižením v kabině a letecké společnosti musí povolit, aby služební zvířata doprovázela cestující se zdravotním postižením na jakémkoli místě v kabině, pokud zvíře nebrání uličce nebo jinému prostoru, který musí zůstat volný v případě nouze.
Aby personál letecké společnosti zjistil, zda se jedná o služební zvíře, měl by se cestujícího zeptat, zda ho zvíře musí doprovázet z důvodu zdravotního postižení, a měl by se zaměřit na fyzické ukazatele, jako je přítomnost postroje nebo vesty, nebo pozorovat chování zvířete.
Letecké společnosti mohou vyžadovat dokumentaci, která potvrzuje, že si služební zvíře nebude muset ulevit nebo že tak může učinit hygienickým způsobem při letech naplánovaných na 8 hodin nebo déle.
Je nutné si uvědomit, že letecké společnosti nejsou povinny přijímat neobvyklá služební zvířata, jako jsou hadi, jiní plazi, fretky, hlodavci a pavouci. Kromě toho mohou letecké společnosti odmítnout přepravu služebního psa, pokud porušuje bezpečnostní požadavky, přímo ohrožuje zdraví nebo bezpečnost ostatních osob, způsobuje výrazné narušení v kabině nebo v prostorách letištní brány nebo porušuje zdravotní požadavky.
Pokud se setkáte s jakýmikoli problémy nebo máte pocit, že byla porušena vaše práva podle ACAA, můžete požádat o rozhovor s úředníkem pro řešení stížností (CRO) na letišti odletu.
Jak mohu zajistit, aby let do USA nebyl pro mé zvíře stresujícím zážitkem?
Abyste svému domácímu mazlíčkovi zajistili klidný let, zvažte následující možnosti:
Ujistěte se, že se cítí bezpečně a pohodlně
Zohledněte pohodlí vašeho domácího mazlíčka během cesty, zejména při nakládání a vykládání. Před letem ho zvykněte na přepravku, vybírejte lety s menším počtem přestupů a poraďte se se svým veterinářem, jak zajistit bezpečnou a pohodlnou cestu pro vašeho věrného přítele.
Pokud je to možné, zajistěte, aby nedocházelo ke zpožděním kvůli problémům s dokumentací.
Ujistěte se, že máte připravenou veškerou potřebnou dokumentaci pro cestu vašeho domácího mazlíčka v dostatečném předstihu před cestou. Patří sem například zdravotní potvrzení vydané veterinářem, doklad o očkování, informace o mikročipu, povolení a další požadované dokumenty podle předpisů letecké společnosti a země. Pokud dorazíte na letiště a dojde k dlouhému zdržení kvůli papírování, celý zážitek začne pro vašeho mazlíčka (i pro vás) stresujícím způsobem.
Do USA budu cestovat se svým domácím mazlíčkem na základě povolení ESTA. Musím si dát pozor na nějaké specifické problémy?
Obecně platí, že postup při cestování do USA se zvířetem na základě povolení ESTA je podobný jako v případě, že cestujete na vízum. Vaše zvíře bude potřebovat zdravotní osvědčení vydané veterinárním lékařem, doklad o očkování, informace o mikročipu, povolení a další požadované dokumenty. Měli byste také dodržet všechny příslušné předpisy letecké společnosti a před přistáním byste měli zvíře deklarovat ve formuláři celní deklarace.
Jak dlouho před termínem bych měl požádat o povolení ESTA?
Přestože celý proces žádosti o ESTA často netrvá déle než několik hodin nebo dní, není rozumné odkládat podání žádosti na poslední chvíli. Úřady by například mohly požadovat dodatečné dokumenty nebo byste mohli být požádáni o vysvětlení informací, které jste uvedli ve formuláři žádosti. A pokud vaše žádost o ESTA nebude schválena, budete muset s největší pravděpodobností požádat o vízum – tento proces zahrnuje osobní pohovor na konzulátu nebo velvyslanectví USA, který může trvat i několik měsíců.
Proto doporučujeme, abyste se seznámili s požadavky na povolení ESTA a podali žádost co nejdříve poté, co se rozhodnete vycestovat do USA se svým domácím mazlíčkem.
Zdroje: