Ministerstvo vnitřní bezpečnosti prodlužuje období pro opětovnou registraci dočasného chráněného statusu (TPS) pro šest zemí

Category: Zprávy | 0
Ministerstvo vnitřní bezpečnosti prodlužuje období pro opětovnou registraci dočasného chráněného statusu (TPS) pro šest zemí
Ministerstvo vnitřní bezpečnosti prodlužuje období pro opětovnou registraci dočasného chráněného statusu (TPS) pro šest zemí

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) v souladu se svým zářijovým oznámením potvrdilo prodloužení lhůt pro opětovnou registraci pro dočasný chráněný status (TPS) v rámci stávajících označení Salvadoru, Haiti, Hondurasu, Nepálu, Nikaraguy a Súdánu.

Tato zásadní změna, podrobně popsaná v oznámení ve Federálním rejstříku, podtrhuje závazek poskytnout pomoc osobám, které se v těchto určených zemích ocitly ve zvláštní situaci.

Revidované lhůty pro přeregistraci

DHS upravilo lhůtu pro přeregistraci pro každou zemi a prodloužilo ji z předchozích 60 dnů na celou dobu prodloužení platnosti současného označení TPS pro každou zemi. Konkrétní údaje jsou následující:

  • Salvador: Otevřeno do 9. března 2025
  • Haiti: Otevřeno do 3. srpna 2024
  • Honduras: otevřeno do 5. července 2025
  • Nepál: otevřeno do 24. června 2025
  • Nikaragua: otevřeno do 5. července 2025
  • Súdán: Otevřeno do 19. dubna 2025

Toto prodloužení umožňuje současným příjemcům TPS flexibilně podat formulář I-821, žádost o dočasný chráněný status, a formulář I-765, žádost o povolení k zaměstnání, během celého období prodloužení.

Mayorkasovo oznámení a právní úvahy

Ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro N. Mayorkas 13. června 2023 oznámil rozhodnutí zrušit předchozí rozhodnutí administrativy o ukončení platnosti TPS pro Salvador, Honduras, Nepál a Nikaraguu a prodloužit platnost TPS pro tyto země o 18 měsíců.

Původně byla doba přeregistrace stanovena na 60 dní, avšak vzhledem k jedinečným okolnostem DHS délku doby přeregistrace přehodnotilo.

Tato úprava reaguje na obavy, že omezení lhůty pro přeregistraci na 60 dní by mohlo způsobit nepřiměřenou zátěž oprávněným žadatelům, kteří nejsou schopni podat žádost v této lhůtě.

Probíhající soudní spory vedly k překrývání období platnosti TPS, jak bylo oznámeno v oznámeních ve Federálním rejstříku, což mohlo způsobit zmatek mezi současnými příjemci.

Prodloužené období pro přeregistraci je určeno pro osoby, které se nemusely znovu registrovat pro TPS z důvodu soudního sporu, a umožňuje jim přeregistrovat se po celou dobu prodloužení platnosti určení.

Zachování kontinuity a způsobilosti

Je důležité poznamenat, že toto oznámení ve federálním rejstříku nemění dříve oznámené prodloužení platnosti TPS pro těchto šest zemí.

Požadavky na způsobilost zůstávají nezměněny a noví způsobilí příjemci se nepřidávají. Jediným účelem tohoto prodloužení registrace je poskytnout stávajícím příjemcům prodlouženou lhůtu pro obnovení jejich dávek.

Úloha ESTA v úsilí DHS

Vzhledem k tomu, že DHS pokračuje ve svém úsilí o poskytnutí pomoci potřebným, je pro postižené osoby zásadní, aby byly informovány o novinkách týkajících se imigrace.

Pro osoby, které chtějí vstoupit do Spojených států prostřednictvím bezvízového programu, je zásadní pochopit význam elektronického systému pro cestovní povolení (ESTA). Tento online systém umožňuje občanům zúčastněných zemí cestovat do USA na krátkodobé pobyty bez nutnosti získat tradiční vízum.

Informování o změnách v označení TPS a lhůtách pro přeregistraci je součástí širšího závazku k dodržování imigračních předpisů.

Pro ty, kteří se orientují ve složitých otázkách imigrace do USA, včetně programu bezvízového styku, ESTA a souvisejících záležitostí, je vhodné vyhledat odbornou pomoc.

Informovanost a spolupráce s renomovanými imigračními službami mohou jednotlivci zajistit hladší průběh procesu a dodržování platných předpisů.

Nedávné kroky ministerstva vnitřní bezpečnosti jsou příkladem odhodlání řešit měnící se okolnosti a udržovat krok s vývojem, což je pro osoby, na které má imigrační politika dopad, zásadní.