Jaká víza do USA jsou určena pro obchodní návštěvy?

Category: Víza USA | 0
Vstup do USA na základě obchodního víza

Státní příslušník cizí země, který chce navštívit Spojené státy za účelem dočasného podnikání, musí požádat o vízum B-1, pokud nesplňuje podmínky pro vstup do země v rámci programu bezvízového styku (VWP). V takovém případě by také měli mít platné povolení ESTA.

Obecně platí, že občané Bermud a Kanady nepotřebují vízum B-1 ani k vyřizování dočasných obchodních záležitostí v USA, ačkoli některé typy obchodních cest mohou vízum vyžadovat.

Níže jsou uvedeny příklady toho, co je považováno za „dočasné podnikání“:

  • Vyjednávání obchodních dohod
  • účast na konferenci nebo kongresu, který souvisí s obchodními záležitostmi.
  • Účast na obchodních konzultacích nebo schůzkách

Dokumentace, kterou je třeba mít připravenou při pohovoru o podnikatelské vízum B-1

Platný cestovní pas – platnost vašeho pasu by měla být nejméně šest měsíců po datu, kdy hodláte opět opustit Spojené státy. Každá osoba, která potřebuje vízum, by měla podat vlastní žádost, včetně všech svých rodinných příslušníků, kteří jsou uvedeni v pasu hlavního žadatele.

Potvrzovací stránka online – kterou jste obdrželi po odeslání formuláře DS-160 (žádost o nepřistěhovalecké vízum) online.

Potvrzení o zaplacení – každý, kdo musel zaplatit poplatek za žádost, si musí uschovat potvrzení o zaplacení a předložit ho při pohovoru o udělení víza.

Aktuální fotografie – při vyplňování online formuláře žádosti o vízum budete požádáni o nahrání své aktuální fotografie. Pokud se nahrání nepodaří, budete si muset vzít s sebou na vízový pohovor vytištěnou fotografii v předepsaném formátu.

Další doklady – Před pohovorem o vízum byste měli nejprve navštívit webové stránky velvyslanectví nebo konzulátu Spojených států, kde žádáte o vízum. Možná budete požádáni, abyste přinesli další doklady, které prokáží, že splňujete podmínky. Příkladem může být prokázání následujících skutečností:

  • Účel vaší návštěvy v USA
  • že máte finanční prostředky na pokrytí všech nákladů spojených s vaší cestou.
  • že máte v úmyslu po cestě opět opustit USA.

Úřady obvykle považují za dostatečný doklad o vašich rodinných vazbách v USA a/nebo o tom, že jste ve své zemi zaměstnáni. Pokud nejste schopni uhradit všechny náklady spojené s vaší cestou, můžete předložit dostatečný doklad o tom, že je někdo jiný připraven tyto náklady zcela nebo částečně uhradit.

Žadatelé o vízum musí splňovat podmínky na základě svého pobytu a/nebo vazeb ve své zemi, nikoli na základě ujištění od přátel a rodinných příslušníků v USA. Při žádosti o vízum není nutné předkládat ani čestné prohlášení o podpoře nebo zvací dopis. Pokud se přesto rozhodnete vzít si některý z těchto dokladů na vízový pohovor, mějte na paměti, že tento doklad nemůže být použit jako faktor při rozhodování úřadů o tom, zda splňujete podmínky pro udělení víza.

Vstup do Spojených států jako cizinec za účelem zahájení podnikání

Pokud chce cizinec odjet do Spojených států a začít podnikat, má výše uvedené vízum B-1 řadu nevýhod. Patří mezi ně:

  • Může být méně flexibilní než alternativní možnosti víz.
  • Není vhodný pro dlouhodobé obchodní aktivity
  • Nevztahuje se na ty, kteří chtějí pracovat ve Spojených státech.

Pokud jste v současné době majitelem zavedeného podniku ve své zemi, měli byste zvážit několik dalších možností. Pro více informací pokračujte ve čtení.

Osoba převedená v rámci společnosti (L-1)

Tento typ víza je určen pro osoby, které pracují pro nadnárodní firmu jako vysoce postavení manažeři, vedoucí pracovníci nebo vysoce kvalifikovaní zaměstnanci. Vyžaduje se, pokud chce firma převést jednu nebo více těchto osob do Spojených států nebo z nich.

Jednou z největších výhod tohoto typu víza je, že manžel/manželka a/nebo vyživované osoby držitele víza mohou získat vízum L-2, které jim umožňuje pracovat ve Spojených státech během jejich pobytu v dané zemi. Kromě toho může zaměstnavatel podat jednu souhrnnou žádost a požádat o více víz L-1 najednou.

E-Visas

E-víza se vyrábějí ve třech různých typech: E-1, E-2 a EB-5.

Vízum pro obchodníky se smlouvou (E-1)

Jedná se o nejlepší možnost pro zahraniční investory, manažery a odborníky z firem ze smluvních států, kteří chtějí navštívit Spojené státy z některého z následujících důvodů:

  • Řízení významné investice v zemi
  • Zapojení se do obchodování mezi Spojenými státy a zámořským podnikem.

Pro účely tohoto víza je pojem obchod definován jako globální výměna technologií, zboží a/nebo služeb.

Pro firmy ze smluvních zemí, které plánují vyslat do Spojených států vysoce postavené zaměstnance za účelem založení podniku, by mohl být program E-1 nejlepší volbou. Ačkoli pro účely tohoto víza není stanovena konkrétní hodnota v dolarech, minimálně 50 % obchodních aktivit by mělo být prováděno v USA.

Mezi výhody spojené s vízem E-1 patří to, že držitel víza může volně cestovat do Spojených států a zpět. Tento typ víza lze také neomezeně prodloužit o dva roky, pokud se váš status nezmění. Po dobu platnosti vašeho statusu E-1 se k vám mohou v USA připojit i vaši nezaopatření rodinní příslušníci. Navíc váš manžel/manželka může v zemi legálně začít pracovat.

Vízum E-2

Pro investory, kteří chtějí ve Spojených státech založit nebo rozvíjet podnik, může být vízum E-2 nejlepší alternativou. Podobně jako u žádosti E-1 není vyžadována pevně stanovená částka v dolarech za vaši investici v USA – pokud je „podstatná“.

Obecně však platí, že čím je podnik hodnotnější, tím menší podíl na jeho celkové hodnotě musí mít investice v USA. Malé procento velmi velkého podniku je samozřejmě stále více než velké procento mnohem menšího podniku.

Podobně jako vízum E-1 umožňuje vízum E-2 prodloužení na dobu neurčitou a ve Spojených státech se k vám může připojit váš manžel/manželka i vyživované osoby.

Žádost o vízum E1- nebo E-2

Postup pro podání žádosti o vízum E-1 a E-2 je prakticky stejný. Obě žádosti musí být zaslány na konzulát/velvyslanectví USA, které je v dané věci příslušné. Jediné rozdíly jsou v typu požadované podkladové dokumentace a v nákladech.

Zelená karta investora nebo vízum EB-5 – dosud jsme se zabývali neimigračními vízy, která držiteli poskytují právo pracovat ve Spojených státech po omezenou dobu. Vízum EB-5 neboli „zelená karta“ umožňuje trvalý pobyt v zemi.

Žadatel musí do podniku investovat půl milionu až milion USD. Pokud se podnik nachází ve venkovské oblasti s vysokou nezaměstnaností, činí tato částka 500 000 USD. Přitom musí být vytvořeno nejméně 10 pracovních míst.

Ročně se vydává pouze 10 000 víz EB-5. Přibližně 5 000 z nich je k dispozici lidem, kteří podají žádost v rámci pilotního programu prostřednictvím regionálního centra určeného CIS.

Komerčním podnikem může být (mimo jiné):

  • Holdingová společnost
  • Společnost
  • Společný podnik
  • Obchodní důvěra
  • Partnerství
  • Jediný vlastník

V současné podobě zákona mohou žádat žadatelé ze všech zemí. Pokud je žádost schválena, mohou zelenou kartu získat i manželé a vyživované osoby mladší 21 let.