Jak mohu vstoupit do USA na turistické vízum?

Category: Víza USA | 0
Jak mohu vstoupit do USA jako turista

Pokud jste občanem jiného státu a chcete vstoupit na území USA, musíte nejprve podat online žádost o vízum. Návštěvnická víza se dělí do dvou kategorií:

  • B-1, pokud je vaše návštěva služební
  • B-2, pokud chcete navštívit USA jako turista.

Na základě víza B-2 budete mít právo na následující činnosti:

  • Odjet na dovolenou do USA
  • Účast na turistických aktivitách
  • Návštěva rodiny nebo přátel
  • Přejděte na lékařské ošetření
  • účastnit se amatérsky sportovních, hudebních nebo podobných akcí či soutěží, pokud za to nedostáváte odměnu.
  • účastnit se společenských akcí pořádaných servisními, společenskými nebo bratrskými organizacemi.
  • Zapsat se na krátkodobý studijní kurz pouze pro rekreační účely, např. dvoudenní kurz fotografování.

Pokud máte návštěvnické vízum B-2, není povoleno následující

  • Studium k získání titulu nebo diplomu
  • Pracovní stránky
  • Provádění výkonu, za který je placeno, nebo před platícím publikem.
  • Vstup do USA, pokud jste členem posádky letadla nebo lodi.
  • Práce v rozhlase, v rámci zahraničního tisku, tištěné žurnalistiky, filmu nebo informačních médií.
  • Trvalý pobyt ve Spojených státech
  • porodní turistika, tj. cesta do USA především za účelem porodu, aby dítě mělo americké občanství.

Jak se žádá o vízum do USA?

Proces podání žádosti o vízum zahrnuje různé kroky, jejichž pořadí a způsob provedení se může na jednotlivých velvyslanectvích nebo konzulátech USA lišit. Další informace naleznete na webových stránkách místního konzulátu nebo velvyslanectví.

Online žádost o vízum

Formulář DS-160: Žádost o neimigrační vízum. Žádost o vízum je třeba vyplnit online a poté si vytisknout potvrzovací stránku a vzít ji s sebou na osobní pohovor.

Foto: Zatímco budete vyplňovat formulář DS-160, musíte nahrát svou fotografii ve správném formátu.

Naplánujte si osobní pohovor

Až na několik specifických výjimek (viz níže) se v rámci žádosti o vízum musíte zúčastnit osobního pohovoru.

  • Pokud je vám 13 let nebo méně, pohovor se obvykle nevyžaduje.
  • Pokud je vám mezi 14 a 79 lety, je nutný pohovor.
  • Pokud je vám 80 let nebo více, pohovor obvykle není nutný.

Vezměte na vědomí, že k pohovoru o vízu si musíte domluvit schůzku na konzulátu nebo velvyslanectví Spojených států v zemi vašeho pobytu. Pokud tak učiníte na jiném konzulátu nebo velvyslanectví, může být schválení víza obtížnější.

Čekací doby na osobní pohovory se mohou na různých místech výrazně lišit a mohou záviset také na kategorii víza nebo ročním období. O vízum B-2 byste proto měli požádat co nejdříve.

Níže jsou uvedeny typické čekací doby v kalendářních dnech (prosinec 2022):

  • Londýn, Spojené království: 81
  • Paříž, Francie: 130
  • Rio de Janeiro, Brazílie: 428
  • Johannesburg, Jihoafrická republika: 7
  • Bangkok, Thajsko: 3

Aktuální průměrnou čekací dobu na místním konzulátu nebo velvyslanectví zjistíte telefonicky.

Připravte se na osobní pohovor a zaplaťte potřebné poplatky.

Pokud musíte zaplatit poplatek za žádost o vízum dříve, je nejlepší zaplatit jej co nejdříve. Po schválení víza B-2 a v závislosti na vaší státní příslušnosti budete možná muset zaplatit další poplatek za vydání víza. Další informace o poplatcích najdete na webových stránkách konzulátu nebo velvyslanectví Spojených států amerických v zemi vašeho pobytu.

Ujistěte se, že máte všechny požadované dokumenty

Než se dostavíte k pohovoru o vízu, připravte si následující dokumenty:

  1. Cestovní pas: Pokud vaše země není z tohoto požadavku vyňata, měl by váš cestovní pas být v době návratu z návštěvy Spojených států platný šest měsíců nebo déle. Každá osoba, která s vámi cestuje, musí podat vlastní žádost, včetně rodinných příslušníků.
  2. Stránka s potvrzením DS-160: Formulář, který jste si vytiskli po vyplnění online žádosti o vízum.
  3. Potvrzení o zaplacení poplatku DS-160: dokládá, že jste zaplatili poplatek za podání žádosti.
  4. Fotografie: Pokud jste se při podávání přihlášky online pokusili nahrát fotografii a nepodařilo se vám to, měli byste si na pohovor přinést vytištěnou fotografii v požadovaném formátu.

Mohl bych být požádán o další doklady?

Je velmi důležité, abyste se také podívali na místní webové stránky konzulátu nebo velvyslanectví Spojených států, kde hodláte podat žádost. Mohou vyžadovat další dokumenty, aby zjistili, zda splňujete podmínky.

Příklady mohou zahrnovat:

  • Důvod vaší cesty
  • Doklad o úmyslu opustit USA na konci cesty.
  • Doklad o tom, že máte dostatek finančních prostředků na zaplacení všech nákladů spojených s návštěvou.

Důkaz o rodinných vazbách a/nebo zaměstnání v zemi pobytu může být dostatečný k prokázání důvodu vaší návštěvy a vašeho úmyslu vrátit se po skončení návštěvy do země původu. Pokud nejste schopni uhradit náklady na cestu, můžete být požádáni, abyste předložili doklad o tom, že za část nebo všechny náklady převezme jiná osoba.

Žadatel o vízum musí splňovat podmínky na základě svých rodinných vazeb a pobytu v domovské zemi, nikoli na základě ujištění rodinných příslušníků nebo přátel ve Spojených státech. Při žádosti o turistické vízum není nutné předkládat čestné prohlášení o podpoře ani zvací dopis. Pokud se přesto rozhodnete takový dokument k žádosti přiložit, vezměte prosím na vědomí, že při rozhodování o tom, zda splňujete podmínky pro udělení víza, k němu nebude přihlédnuto.

Účast na osobním pohovoru o vízum

Konzulární úředník s vámi provede pohovor, aby zjistil, zda splňujete všechny požadavky pro udělení návštěvnického víza do USA. Budete mu muset prokázat, že splňujete různé právní požadavky Spojených států pro daný typ víza.

Během procesu podávání žádosti vám sejmou digitální otisky prstů. Obvykle se to děje v rámci osobního pohovoru, ale ve vaší lokalitě to může být jinak.

Po skončení pohovoru může konzulární úřad rozhodnout, že žádost musí projít dalšími administrativními procesy. V takovém případě vám konzulární úředník vysvětlí, co bude následovat.

Co se stane po schválení mé žádosti o vízum?

Po schválení víza a v závislosti na vaší státní příslušnosti budete možná muset zaplatit takzvaný poplatek za vydání víza a zařídit, aby vám byl pas (s vízem) vrácen.

Co se stane při vstupu do USA?

Vízum umožňuje zahraničním cestujícím dostavit se do vstupního přístavu ve Spojených státech (obvykle na letiště) a požádat o povolení ke vstupu do země. Neposkytuje však držiteli víza automatické právo na vstup do USA.

Úředníci DHS (Department of Homeland Security) a CBP (Customs and Border Protection) ve vašem vstupním přístavu mají potřebné pravomoci k povolení nebo zamítnutí vstupu do USA. Pokud dostanete zelenou ke vstupu do země, úředník CBP vám vystaví buď papírový záznam o příjezdu/odjezdu (formulář I-94), nebo vstupní razítko do pasu.

Co se stane, pokud neopustím Spojené státy po vypršení platnosti víza?

Pokud se vám nepodaří opustit USA před vypršením platnosti víza, stanete se takzvaně „mimo status“. Podle zákona o přistěhovalectví a státní příslušnosti (§ 222 písm. g) se víza návštěvníků, kteří ztratili status, automaticky stávají neplatnými. Pokud jste měli víza pro více vstupů, budou rovněž zrušena a nebudete je moci v budoucnu znovu použít pro vstup do Spojených států.

Pokud se vám nepodaří opustit USA před vypršením platnosti víza, můžete také ztratit nárok na získání víza v budoucnu.

Co mám dělat, když se můj status změní?

Pokud během návštěvy Spojených států dojde k neočekávané změně vašich plánů, např. se oženíte s občanem Spojených států nebo dostanete pracovní nabídku, můžete požádat USCIS (United States Citizenship and Immigration Services) o změnu vašeho statusu z neimigračního na jinou kategorii.

Po dobu pobytu v USA nemusíte žádat o další vízum, abyste měli nárok na změnu statusu. Po opuštění země však musíte požádat o zcela nové vízum na konzulátu nebo velvyslanectví Spojených států.

Další důležité informace

Každý, kdo navštíví Spojené státy na základě víza B-1, nesmí v zemi přijmout žádnou práci ani zaměstnání. V žádném případě není zaručeno, že získáte pracovní vízum. Dokud vám nebude vydáno vízum, neměli byste si kupovat letenky ani uzavírat žádné konečné dohody.

Pokud je vaše americké vízum stále platné, zůstává v platnosti, i když platnost vašeho pasu vypršela. Vízum zůstává v platnosti až do dne, kdy vyprší jeho platnost, pokud není zrušeno nebo zrušeno. Pokud tedy platnost vašeho cestovního pasu skončila, ale obsahuje platné vízum, neměli byste vízum z prošlého cestovního pasu vyndávat. Raději si zažádejte o nový cestovní pas a použijte ho spolu s vízem z prošlého pasu k cestě do USA.