Izrael získal vstup do bezvízového programu USA

Category: Způsobilost ESTA | 0
ESTA pro izraelské občany

V rozhodujícím kroku uprostřed složité geopolitické situace Spojené státy zařadily Izrael do programu bezvízového styku (VWP). Původní datum zahájení bylo stanoveno na 30. listopadu. V důsledku konfliktů v Izraeli v roce 2023 však byl tento termín posunut na 19. října 2023. Spojenectví mezi Washingtonem a nábožensko-nacionalistickou administrativou premiéra Benjamina Netanjahua je pod drobnohledem, zejména pokud jde o transformaci izraelské justice a přístup k palestinské politice.

Potenciální třecí plochy

Toto rozhodnutí se nevyhnulo kritice a kontroverzím, zejména ze strany palestinských kruhů a některých amerických senátorů. Hlavní jádro sporu spočívá v tvrzení, že Izrael historicky projevoval diskriminační praktiky vůči arabským Američanům na svých hranicích, čímž porušoval podmínku rovného zacházení se všemi cestujícími z USA. Toto tvrzení dokonce proniklo i do právní oblasti a subjekty jako Americko-arabský antidiskriminační výbor se snaží – i když neúspěšně – zabránit vstupu Izraele do programu.

Inkluzivita pro Palestince a Američany

Pro Američany palestinského původu, kteří nyní budou moci snadněji cestovat do Izraele, to však má i pozitivní stránku. Po zavedení bezvízového styku mohou nyní Palestinci s trvalým pobytem na Západním břehu Jordánu nebo v USA vstupovat do Izraele a využívat letiště Ben Gurion bez větších byrokratických překážek. Pilotní období platí od 20. července a ukazuje záměr Izraele zjednodušit přístup nejen přes vlastní hranice, ale také přes Izraelem okupovaný Západní břeh Jordánu.

Podmínky a důsledky vstupu do programu VWP

Pro přijetí Izraele do programu bezvízového styku – výsady, která umožňuje návštěvníkům 90denní pobyt bez víza – je dodržování podmínek Washingtonu nezbytné. Tato kritéria zahrnují různé oblasti, jako je mimo jiné boj proti terorismu, prosazování práva, prosazování imigrace a bezpečnost dokumentů. Kromě toho podmínka jednotného zacházení se všemi cestujícími z USA vyžaduje, aby Izrael zajistil Palestincům-američanům bezproblémový průchod na klíčových tranzitních uzlech, jako je letiště Bena Guriona.

Zamyšlení nad globálními dopady

Zařazení Izraele do programu bezvízového styku, čímž se seznam rozšířil na 41 zemí (naposledy v roce 2021 přibylo Chorvatsko), má důsledky, které přesahují bilaterální vztahy mezi USA a Izraelem. Vzhledem k tomu, že Netanjahu označil tuto událost za „významný a radostný okamžik pro všechny izraelské občany“ a palestinské ministerstvo zahraničí se zasazuje o to, aby USA zaručily Palestincům rovné zacházení, bude se dynamika mezi všemi zúčastněnými subjekty vyvíjet v kontextu zvýšené mobility a přístupu.

Výhled do budoucna

Vývoj vztahů mezi USA a Izraelem prostřednictvím programu bezvízového styku je připraven projít celým spektrem ekonomických, bezpečnostních a sociálně-politických důsledků. Pozorovatelé a tvůrci politik budou pravděpodobně se zájmem sledovat, jak tento vývoj ovlivní geopolitické klima v regionu, domácí politiku Izraele a celkovou strukturu vztahů mezi USA a Blízkým východem. Odvíjející se kapitoly tohoto vývoje slibují bohatou mozaiku mezinárodních vztahů, diplomatického manévrování a možných změn v politických paradigmatech zúčastněných zemí.

Závěrem lze říci, že vstup Izraele do programu bezvízového styku je sice předzvěstí příležitostí pro posílení bilaterálních vztahů a usnadnění cestování občanů, ale je nevyhnutelně provázán s celou řadou politických, socioekonomických a diplomatických složitostí, které budou v budoucnu formovat diskurz a politiku Spojených států i Izraele na mezinárodní scéně.