Hraniční kontroly v USA by mohly brzy fungovat na britských letištích, Edinburgh je v čele tohoto projektu

Category: Zprávy | 0
Hraniční kontroly v USA by mohly brzy fungovat na britských letištích, Edinburgh je v čele tohoto projektu
Hraniční kontroly v USA by mohly brzy fungovat na britských letištích, Edinburgh je v čele tohoto projektu

Letiště Edinburgh jedná s vládami USA a Velké Británie o předběžném odbavení, které by mohlo změnit transatlantické cestování cestujících odlétajících ze Skotska.

Tento krok navazuje na úspěšné modely zavedené na kanadských a irských letištích.

Na těchto letištích se cestující před nástupem do letadla podrobí americké imigrační a celní kontrole.

Tento proces jim umožňuje vyhnout se dlouhým frontám po příletu do Spojených států nebo bezproblémově přestoupit na další lety.

Výhody předběžného vyjasnění

Gordon Dewar, generální ředitel letiště Edinburgh, vyzdvihl výhody předclírování, včetně zvýšení efektivity cestování a zlepšení spojení s USA.

Vyzdvihl pohodlí a uvedl: „Když přijedete do Států, vyjdete ze dveří a můžete naprosto spolehlivě pokračovat v tom, co chcete ve Státech dělat.“

Potenciální dopad na cestovní trasy

Podle Dewara by zařízení pro předběžné odbavení mohla také otevřít cestu k zavedení nových transatlantických tras.

Vysvětlil, že mnoho amerických letišť se potýká s omezenou kapacitou mezinárodních letů, ale má k dispozici více volných míst pro vnitrostátní lety.

Nabídkou předběžného odbavení v Edinburghu by letecké společnosti mohly tato omezení obejít a otevřít další trasy do Spojených států.

Srovnání s letištěm Dublin

Dublinské letiště slouží jako pozoruhodný příklad úspěchu preclearance.

Ačkoli má Irsko podobný počet obyvatel jako Skotsko, má výrazně lepší spojení se Spojenými státy, a to zejména díky předclírenským zařízením.

Dewar zdůraznil, že Edinburgh může zopakovat úspěchy Dublinu a posílit své transatlantické vazby.

Výzvy a legislativní požadavky

Ačkoli jsou výhody předběžného odbavení zřejmé, jeho zavedení na britských letištích bude vyžadovat nové právní předpisy.

V současné době provádí francouzská pohraniční policie kontroly na různých místech odjezdu z Velké Británie, ale američtí úředníci budou potřebovat nový právní rámec.

Dewar upozornil na probíhající diskuse se zúčastněnými stranami a vyjádřil optimismus ohledně projektu, přičemž konstatoval, že panuje všeobecná shoda ohledně jeho přínosů.

Časová osa a výhledy do budoucna

Dewar odhaduje, že zavedení předběžného odbavení by mohlo trvat dva až tři roky poté, co Spojené království a USA podepíší dohodu.

I přes nezbytné legislativní a logistické kroky má tato iniciativa za cíl změnit transatlantické cestování z britských letišť a nabídnout cestujícím hladší cestu do Spojených států.

Bezproblémové cestování po celou dobu

Případné rozšíření předvolení na britských letištích nabízí další pohodlí pro časté cestující do Spojených států, zejména pro ty, kteří využívají bezvízový program (VWP) a ESTA.

ESTA (Electronic System for Travel Authorization) je automatizovaný systém, který určuje oprávněnost návštěvníků cestovat do Spojených států v rámci programu bezvízového styku.

Pokud cestující před odletem projdou předběžným odbavením, mohou si urychlit vstup do USA a zkrátit čekací dobu a byrokratické překážky na imigračním a celním úřadě.

Předběžné odbavení v kombinaci se systémem ESTA zlepšuje cestování návštěvníků z Velké Británie, neboť umožňuje kratší dobu průjezdu, plynulejší spojení a vyšší spolehlivost při cestování do USA.

Rozšíření transatlantických tras a propojení mezi městy Spojeného království a USA by mohlo podpořit cestování a hospodářský růst a kulturní výměnu.