Americké agentury navýšily počet zaměstnanců pro vyřizování žádostí o víza

Category: Víza USA | 0
Čekací doba na velvyslanectví USA

Ministerstvo zahraničí USA nepřetržitě pracuje na zlepšení situace v oblasti žádostí o víza na svých konzulárních úřadech po celém světě. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je jmenování dalších zaměstnanců. Přesto jsou čekací lhůty na termín pohovoru nebo na vyřízení žádosti často nepřijatelně dlouhé.

Několik zemí však již pociťuje přínosy dodatečného zaměstnávání na amerických konzulátech po celém světě. Níže přinášíme přehled současné situace a toho, co lze očekávat v budoucnu.

Spojené státy zveřejňují statistiky o zpracování víz

Od doby, kdy před několika měsíci skončil zákaz cestování související s pandemií, se konzuláty Spojených států potýkají s velkým množstvím nevyřízených žádostí, které nemohly být vyřízeny během pandemie, a s nárůstem počtu nových žádostí o víza.

Americké ministerstvo zahraničí nyní zveřejnilo nejnovější čísla amerických agentur, která poskytují lepší přehled o současné situaci.

Od ledna do září 2022 musely americké konzulární úřady vyřídit téměř o 70 % více neimigračních víz než před rokem. To představuje přibližně 800 000 žádostí o neimigrační víza na amerických zahraničních misích v tomto období.

Přestože toto číslo stále představuje jen asi 80 % počtu žádostí, které byly podávány před pandemií, velký počet nově přijatých žádostí vytváří velký tlak na americké konzuláty, které jsou i přes nedávné zlepšení často stále personálně poddimenzované.

Máme však i dobré zprávy: v současné době bylo vyřízeno téměř 95 % žádostí o imigrační víza podaných během pandemie.

Počet zaměstnanců na konzulátech USA se zvyšuje

Americké ministerstvo zahraničí rovněž oznámilo, že se postupně snaží zvýšit počet konzulárních úředníků po celém světě, než se rok 2022 uzavře. Jedním z příkladů je, že letos již přijala na svých zahraničních konzulátech o 50 % více nových zaměstnanců než v roce 2021.

Konečným cílem je obnovit kapacitu pro vyřizování víz na stejnou úroveň, jaká existovala před pandemií, zrychlit dobu vyřizování žádostí o víza a zkrátit současné dlouhé čekací lhůty na termín pohovoru o vízum.

Důvodem veškerého úsilí (a peněz), které se na to vynakládá, je pouze částečný altruismus. Pravdou je, že zejména při vyřizování žádostí o pracovní víza pro kvalifikované zaměstnance to bude velmi prospěšné pro Spojené státy, kde je v současné době těchto pracovníků nedostatek. Zásadní je samozřejmě také zajistit, aby studenti mohli zahájit studium včas a aby rodiny nebyly nuceny řešit dlouhá období odloučení kvůli zpoždění při vyřizování žádostí o víza.

V evropských zemích, například v Německu, se situace s termíny schůzek mění prakticky denně v závislosti na kategorii víza a lokalitě. Prodloužené čekací lhůty na pohovory v souvislosti s obchodními nebo turistickými vízy jsou v současné době stále spíše pravidlem než výjimkou. Ještě v červnu letošního roku byl první volný termín pro pohovor o vízu typu B na americkém konzulátu v této zemi až na jaře 2023.

Zhruba před týdnem se situace s plánováním schůzek ve městech jako Mnichov, Frankfurt a Berlín začala mírně uvolňovat. V současné době mají lidé, kteří žádají o návštěvnické vízum, šanci, že během příštího měsíce nebo dvou budou pozváni na pohovor. Vždy se však vyplatí zkontrolovat online profil konzulátu pro případ, že by jiní žadatelé zrušili schůzku nebo že by konzulát mohl naplánovat schůzku dříve.

Cestovatelé, kteří plánují cestu do Spojených států v blízké budoucnosti a kteří potřebují vízum typu B, by se měli vždy snažit domluvit si schůzku ohledně víza co nejdříve, protože situace ohledně schůzek je v současné době velmi proměnlivá a může se v krátké době změnit.

Čekací lhůta na schůzku u jiných typů víz, např. E a L-Blanket, se v současné době pohybuje v rozmezí 4 až 6 týdnů.

Za současného stavu by měli mít lidé, kteří mohou navštívit Spojené státy, aniž by museli žádat o vízum (stačí jim například povolení ESTA), velké štěstí. Spojené státy umožňují občanům přibližně 40 zemí světa navštívit jejich území pouze za účelem turistiky nebo podnikání bez víza. Všichni ostatní musí požádat o příslušný typ víza.

Proces žádosti o vízum do USA začíná vyplněním formuláře DS-160 online, zaplacením příslušného vízového poplatku a objednáním se na pohovor na nejbližším americkém konzulátu.

Čekací doby na schůzku na velvyslanectví až 24 měsíců

Ačkoli se čekací lhůty na vyřízení žádosti o vízum do USA v některých částech světa zlepšily, žadatelé ze zemí, jako je Kolumbie, Indie, Brazílie, Chile a Kanada, stále nemají jinou možnost, než čekat déle než dva roky, než budou moci získat vízum do USA.

Kromě výše uvedených typů víz se osoby, které žádají o studentské vízum F-1, a žadatelé, kteří naléhavě potřebují pracovní vízum, stále potýkají s dlouhými prodlevami při podávání žádostí na konzulátech USA ve svých zemích.

Zejména mladí lidé, kteří by si rádi prodloužili vízum, aby mohli dokončit studium v USA, nebo kteří získali stipendium, aby mohli pokračovat ve studiu v této zemi, jsou často vystaveni velkému tlaku kvůli dlouhým čekacím lhůtám na schůzku na americkém konzulátu. V podobné situaci se často ocitají jak žadatelé o pracovní víza, tak firmy, které je chtějí zaměstnat.

Nemělo by nás příliš šokovat, že na mnoha amerických konzulátech je v současné době situace horší než těsně po 11. září, kdy se celý konzulární systém USA na čas v podstatě zastavil. I během této krize však americké úřady potřebovaly ke zpracování nevyřízených žádostí jen relativně krátkou dobu.

Dva roky trvající pandemie způsobila v systému chaos. Většina menších konzulárních úřadů USA v tomto období nabízela pouze mimořádné schůzky a nyní se pomalu začíná vracet na původní úroveň služeb. Existuje však dobrý důvod věřit, že se situace brzy začne zlepšovat.

Systém podávání žádostí o víza do USA by se nyní měl vrátit do normálního provozu.

Zakončeme tuto diskusi pozitivně. Od této chvíle se situace pravděpodobně zlepší. Několik amerických konzulátů již oznámilo zjednodušení postupů při podávání žádostí o víza. Příkladem je možnost některých žadatelů podávat žádosti poštou.

Mezitím se téměř všechna americká velvyslanectví a konzuláty vrátily na úroveň služeb před pandemií. Začátkem září například velvyslanectví USA v Indii obnovilo běžné osobní schůzky pro turistická víza a obchodní víza B-1 a B-2.

Tato vylepšení však zatím nejsou k dispozici na všech konzulátech USA. K tomu bude zapotřebí více času a hodně trpělivosti. Je velmi pravděpodobné, že postupné zlepšování personálního obsazení přinese v poměrně krátké době pozitivní změnu v zemích, které se stále potýkají s dlouhými čekacími lhůtami na vyšetření.