Jak mohu kontaktovat pohraniční orgány USA?

Category: Služby CBP | 0
Jak mohu kontaktovat pohraniční orgány USA?

Každý den přijíždí do Spojených států téměř milion cestujících z celého světa. Při příjezdu do vstupního přístavu USA je kontrolují příslušníci celní a pohraniční ochrany, aby zajistili, že splňují celní, imigrační a zemědělské předpisy.
Vědět předem
co lze očekávat, může pomoci urychlit proces a usnadnit práci zahraničním návštěvníkům.

Pokud plánujete v nejbližší době vycestovat do USA a potřebujete se před návštěvou spojit s americkými pohraničními orgány, můžete jim zavolat na telefonní číslo +1 (202) 325-8000 nebo navštívit jejich webové stránky cbp.gov.

Při vstupu do USA s neimigračním vízem nebo jako přistěhovalec z některého ze států, které vízum nepotřebují, je prvním kontaktním místem pro cestující bez ohledu na způsob dopravy (tj. letecky, po moři nebo po zemi) úředník zastupující státní správu. CBP (Celní a pohraniční ochrana USA).

Po příjezdu úředník CBP zkontroluje váš cestovní pas, aby ověřil, zda jste oprávněni vstoupit do Spojených států. Rovněž vám položí několik otázek, aby zjistili všechny důležité informace, které by mohly zabránit vašemu přijetí.

Pokud cestujete na přistěhovalecké vízum, můžete být požádáni o předložení zapečetěné obálky s imigračními doklady v závislosti na tom, zda jste je obdrželi, či nikoli. V některých případech jsou informace o imigraci zasílány elektronicky a vízum obsahuje poznámku „IV Docs in CCD“, která znamená, že informace již byly předány. Při setkání s pracovníky CBP je nutné mít připravené všechny potřebné dokumenty, protože jsou vyškoleni k obezřetnosti a upřednostňují bezpečnost.

Připravte se na fronty a zpoždění

Je důležité
připravit
na dlouhé fronty a čekací doby při příjezdu do amerického vstupního přístavu nebo na hranice. Všichni cestující musí projít „primární“ kontrolou, při níž jim úředník CBP sejme digitální otisky prstů, pokud nejsou z důvodu typu víza nebo věku od této povinnosti osvobozeni.

Při prvotní kontrole úředník nejprve ověří vaši totožnost a poté porovná vaše jméno s několika počítačovými databázemi, aby zjistil případná zdravotní nebo bezpečnostní rizika. Zkontroluje také, zda nedochází k potenciálně nelegálním aktivitám, jako jsou pokusy o trvalý pobyt na základě nepřistěhovaleckých víz (například studentských nebo turistických).

Pokud se vyskytne problém, který nelze vyřešit okamžitě, nebo pokud má úředník podezření, že představujete bezpečnostní riziko nebo jste nepoctiví, budete muset jít na podrobnější pohovor do oblasti sekundární kontroly.

Osoby z nízkorizikových zemí se mohou přihlásit do programu Trusted Traveler, který nabízí americká vláda, a získat tak rychlejší a hladší vstup do USA. Úspěšné schválení tohoto programu vám umožní přístup k určeným kioskům na amerických letištích, díky nimž se vyhnete dlouhým frontám na kontrolu a pasovou kontrolu.

Předpokládejme však, že u sebe máte značnou hotovost nebo určité druhy zboží. V takovém případě budete muset vstoupit do hlavní kontrolní fronty bez ohledu na to, zda jste členem programu Důvěryhodný cestující.

Je důležité připravit se na otázky, které vám budou úředníci CBP při příjezdu pravděpodobně klást. I když existují společné
otázky
, může se úředník zeptat na cokoli, co považuje za nezbytné pro zajištění bezpečnosti a dodržování předpisů. Při těchto rozhovorech je nutné zachovat klid a zdvořilost a nebrat si případné náhlé chování policisty osobně. Tito muži a ženy musí každý den prověřit velké množství osob a není to snadná práce.

Zde jsou některé otázky, které můžete očekávat:

Jaký je důvod vaší návštěvy USA?

Během kontroly v americkém vstupním přístavu mohou úředníci CBP klást různé otázky, aby se ujistili, že návštěvníci splňují různé právní požadavky a nemají v úmyslu porušit zákony Spojených států.

Jednou z nejčastějších otázek je účel vaší návštěvy USA, který musí odpovídat vaší vízové kategorii nebo zákonným požadavkům na vstup, pokud přijíždíte bez víza. Například osoby s návštěvnickým vízem B-2 musí potvrdit, že přijíždějí za účelem turistiky, a ne za účelem hledání práce – pokud nechtějí být posláni domů.

Kde budete během své návštěvy bydlet? Už jste si rezervovali ubytování?

Další důležitá otázka se týká vašeho ubytování v USA.Úředníci CBP chtějí ověřit, zda mají návštěvníci jasné plány a opatření pro svůj pobyt v zemi. Pokud návštěvník nemá předem zajištěné ubytování, může úředník vznést obavy ohledně této skutečnosti.

Máte v úmyslu během návštěvy Spojených států někoho navštívit nebo se s někým setkat?

Návštěvníci mohou být také dotazováni na osoby, které hodlají během pobytu v USA navštívit nebo se s nimi setkat. Tato otázka se týká spíše turistů. Policista by se chtěl ujistit, že návštěvník má legální a jasné plány pro svou cestu.

Jak dlouho plánujete v USA zůstat?

Při cestě do USA je délka vašeho pobytu jedním z nejdůležitějších faktorů, které úředník CBP zohlední. Pokud máte imigrační vízum, je méně pravděpodobné, že budete dotázáni na délku pobytu. Pokud jste však krátkodobý návštěvník, úředník CBP se bude chtít ujistit, že neplánujete překročit dobu platnosti víza.

I když je vízum platné po dobu 10 let a je na něm uvedeno, že máte povolen vícenásobný vstup, obvykle vám nebude povolen pobyt na turistické vízum B-2 delší než 6 měsíců. Výjimky z tohoto pravidla zahrnují vstup po zemi, např. pro Mexičany s hraničními průkazy nebo kanadské turisty. V záznamu o příjezdu a odjezdu I-94, který se vytváří pro návštěvníky při vstupu, je uvedeno datum, kdy musíte opustit zemi. Pokud přilétáte po moři nebo letecky, je formulář I-94 k dispozici pouze online.

Pokud do Spojených států přijíždíte na studentské nebo pracovní vízum, délka vašeho pobytu bude odpovídat vašemu zaměstnání nebo studijnímu programu, který budete absolvovat. Tato doba se nazývá „doba trvání statusu“ a označuje se symbolem „D/S“. Je důležité, abyste se po příletu co nejdříve podívali do svého průkazu I-94 online a ověřili si, zda je v něm uvedeno správné datum platnosti a imigrační status. Vytištěnou kopii dokladu I-94 musíte mít vždy u sebe pro případ, že budete muset prokázat, že jste do Spojených států vstoupili legálně.

Jakou částku máte pro svou návštěvu k dispozici? Financuje vaši návštěvu někdo jiný?

Návštěvníci musí být schopni prokázat, že se během svého pobytu dokáží sami uživit, aby se nestali zátěží pro zdroje USA.

Imigrační úředník se obvykle zeptá dočasných návštěvníků (např. turistů) na finanční prostředky, které mají k dispozici na cestu do Spojených států, a na to, kdo bude jejich návštěvu financovat. To má zajistit, aby tyto osoby byly schopny uhradit své vlastní výdaje během pobytu v zemi po dobu plánované návštěvy.

Byl jste již někdy v USA, a pokud ano, jak dlouho jste v zemi pobýval?

Pokud jste překročili délku pobytu během předchozí návštěvy, budete muset podat vysvětlení a úředník vás může požádat o důkazy na podporu vašeho tvrzení. Pokud jste například zůstali v zemi déle, než jste měli povoleno, protože jste byli nemocní, můžete být požádáni, abyste toto tvrzení doložili lékařskou dokumentací. Můžete být také požádáni, abyste prokázali, že jste léčebné výlohy uhradili.

I v případech, kdy jste v zemi nezůstali déle, než je povoleno, vás mohou pohraniční orgány požádat o poskytnutí podrobnějších informací o předchozích dlouhodobých pobytech v zemi.

Pokud jste dříve překročili povolenou dobu pobytu ve Spojených státech o 6 a více měsíců, budete možná muset získat zvláštní povolení (tzv. výjimku), abyste mohli znovu vstoupit do země – pokud jste nebyli mimo Spojené státy 3 a více let.

Pokud jste překročili dobu přijetí o rok nebo déle, budete muset zůstat mimo Spojené státy po dobu 10 let, než vám bude povolen návrat.

Návštěvníkům ze zemí, které víza nevyžadují, nezbývá nic jiného než se vrátit domů a požádat o vízum, pokud již dříve překročili maximální povolenou dobu pobytu v USA.

Jak často navštěvujete USA?

Pracovník pohraničních orgánů USA se vás také zeptá, jak často do země cestujete, protože chce mít jistotu, že návštěvníci nevyužívají turistická víza k trvalému pobytu nebo práci v zemi. Pokud úředník rozhodne, že zneužíváte svá vízová práva, může vám být odepřen vstup do Spojených států.