Změna vízových pravidel v USA narušuje cestu k trvalému pobytu pro zahraniční kněze

Category: Zprávy | 0
Změna vízových pravidel v USA narušuje cestu k trvalému pobytu pro zahraniční kněze
Změna vízových pravidel v USA narušuje cestu k trvalému pobytu pro zahraniční kněze

V dubnu dokončená změna vízových pravidel USA nečekaně výrazně narušila kdysi bezproblémový proces pro duchovní pracovníky narozené v zahraničí, zejména katolické kněze, kteří usilují o trvalý pobyt ve Spojených státech.

Změně pravidel, která se týká tisíců osob, byla v církevních kruzích věnována minimální pozornost, takže mnozí kněží si nejsou vědomi výzev, které je čekají.

Dopad změny pravidel na církevní vedoucí

Otec Edgardo Rodriguez, oblíbený salvadorský kněz v kalifornské farnosti, nedávno zjistil, jaký dopad má tato změna pravidel, když mu americké imigrační úřady oznámily, že se musí na jeden rok vrátit do své vlasti a znovu zahájit celý proces pro získání zelené karty.

Tato náhlá změna v imigračním procesu způsobila knězi i jeho komunitě šok. Otec Thomas Martin, farář kostela svatého Pia, si posteskl: „Ztratili jsme skvělého kněze.“

Změna pravidel a její důsledky

Až do dubna byla cesta k zelené kartě pro zahraniční kněze zpravidla jednoduchá, udělovala se po schválení inkardinace místním biskupem.

Proces obvykle začínal udělením neimigračního víza R-1 pro náboženské pracovníky, které vedlo ke sponzorování trvalého pobytu.

Nedávná změna pravidel, která byla způsobena nesprávnou aplikací zákona, však způsobila, že vznikl problém, v jehož důsledku jsou náboženští pracovníci na pět až deset let odkázáni na získání statusu trvalého rezidenta.

Miguel Naranjo, ředitel sektoru náboženských imigračních služeb organizace Catholic Legal Immigration Network, Inc. (CLINIC), vysvětlil, že tuto změnu politiky ovlivnila imigrační krize na jižní hranici, která vedla k omezením pro žadatele ze Salvadoru, Guatemaly a Hondurasu.

Hledání řešení

Náboženské organizace, včetně Konference katolických biskupů USA (USCCB), se zasazují o rezoluce.

Navrhované řešení spočívá ve zkrácení jednoroční čekací doby před podáním nové žádosti o vízum R-1, aby se proces urychlil a minimalizovalo se narušení pastoračních míst.

Nejistota však přetrvává a náboženská komunita zkoumá alternativní vízové programy, například ty, které zprostředkovávají vysokoškolské instituce.

Vysoké sázky pro církev

Arcibiskup Joseph Naumann z Kansas City vyjádřil zklamání a rozpaky nad rozhodnutím vlády a zdůraznil, že jeho dopad se začíná projevovat.

V losangeleské arcidiecézi je 50 % kněží narozených v zahraničí, z toho 10 % má dočasné vízum R-1. Otec Joel Henson informoval, že dva zahraniční kněží se již vrátili do svých zemí kvůli problémům s vízy.

Budoucí výzvy a spolupráce

USCCB a náboženští představitelé různých vyznání se obrátili na Kongres s žádostí o pomoc. Polarizované legislativní prostředí a pomalá reakce na imigrační otázky však vytvářejí nejistotu ohledně rychlých opatření.

Změna vízových pravidel se netýká pouze kněží, ale rozšiřuje svůj dopad i na katolické školy, domovy důchodců a pastorační programy.

Otec Frank Donio, výkonný ředitel Konference vyšších představených mužů, zdůraznil mezinárodní charakter církve ve Spojených státech a její závislost na kněžích-imigrantech.

Vyjádřil vděčnost za přínos kněží a řeholnic narozených v zahraničí, ale zdůraznil potřebu společného řešení.

Úloha systému ESTA při usnadňování přistěhovalectví

Změna vízových pravidel pro USA představuje pro církev a její závislost na kněžích narozených v zahraničí významnou výzvu.

Zatímco církev hledá řešení a zasazuje se o řešení, jednotlivci musí být informováni o změnách v imigrační politice.

Pro ty, kteří cestují do USA, je i nadále zásadní elektronický systém pro cestovní povolení (ESTA). S vývojem situace je pro ty, kteří se pohybují ve složitém prostředí amerického přistěhovalectví, ještě důležitější mít aktuální informace o požadavcích a procesech ESTA.

V tomto náročném období církev a její vedoucí představitelé neúnavně pracují na řešení vízové problematiky a zajišťují, aby bohatá tradice zahraničních duchovních pracovníků sloužících potřebám americké katolické komunity pokračovala i přes nečekané překážky, které přinesly nedávné změny imigrační politiky.