Moje žádost o ESTA byla „Cestování není povoleno“.

ESTA není povolena

Co dělat, když vám povolení ESTA není schváleno?

Status ESTA „Travel Not Authorized“ znamená, že žadatel nebyl uznán za způsobilého k cestě do Spojených států v rámci programu bezvízového styku (VWP). Důvodem může být řada příčin, například zadání nesprávných biometrických údajů nebo údajů z pasu nebo nesprávné zodpovězení jedné z devíti otázek týkajících se způsobilosti. V jiných případech mohou někteří žadatelé úmyslně uvést do formuláře ESTA nesprávné údaje, které jsou v rozporu se záznamy, jež má o cestujícím k dispozici Úřad pro cla a ochranu hranic (CBP).

Pokud je vaše povolení ESTA označeno jako „Travel Not Authorized“, ale přesto si přejete vycestovat do Spojených států, budete muset požádat o vízum prostřednictvím webových stránek místního velvyslanectví USA. https://www.usembassy.gov kde najdete potřebné informace k podání žádosti o turistické vízum B2, obchodní vízum B1 nebo vízum pro smíšené účely B1/B2.

Pokud vám bylo zamítnuto povolení k vycestování, obvykle to neznamená, že nemáte nárok na vízum do Spojených států, protože zamítnutí většinou zakazuje cestování v rámci programu bezvízového styku. Vezměte také na vědomí, že v případě neschválení cestovního povolení nemůže váš nárok na ESTA přezkoumat žádný soud.

Je možné podat novou žádost?

Žadatelé, kterým bylo povolení ESTA zamítnuto, mohou podat žádost znovu, zejména pokud jim bylo zamítnuto z důvodu uvedení nesprávných pasových nebo biometrických údajů. Nové žádosti mohou být přesto zamítnuty, zejména pokud ostatní okolnosti žadatele zůstávají stejné. Při opětovném podání žádosti o povolení ESTA se vyvarujte uvádění nepravdivých údajů, protože ty mohou mít za následek trvalý zákaz cestování v rámci programu VWP v budoucnu.

Pokud žadatelé o povolení ESTA uvedli nesprávné údaje v některé z devíti otázek týkajících se způsobilosti, mohou být nuceni podat žádost o pomoc úřadu CBP, aby jejich žádost přezkoumal a odstranil zamítnutí, aby mohli znovu podat žádost s čistým záznamem.

Lze nějak zjistit, proč byla žádost o ESTA zamítnuta?

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) má jedinečný systém, který zajišťuje, že vaše žádost o cestovní povolení může být zamítnuta pouze v případě, že představujete bezpečnostní hrozbu nebo nemůžete cestovat v rámci programu bezvízového styku.

Většina lidí se snaží vyřešit zamítnutí své žádosti prostřednictvím programu DHS Travel Redress Inquiry Program (TRIP), jehož odkaz je obvykle uveden na webových stránkách ESTA. Jedinou nevýhodou tohoto postupu je, že nezaručuje, že vaše žádost projde nebo že získáte důvod pro zamítnutí povolení ESTA.

Konzuláty a velvyslanectví USA nemohou sdělit, proč ESTA některým žadatelům zamítla žádost. O tom, že můžete vycestovat do Spojených států, se tedy dozvíte pouze v případě, že je vaše žádost schválena. V opačném případě se můžete dozvědět o možných nezpůsobilostech ESTA nebo o důvodech zamítnutí žádosti o neimigrační vízum.

Co se stane, když chce osoba okamžitě vycestovat, ale nemá platné cestovní povolení?

V rámci žádosti o vízum do USA musí žadatelé vyplnit formulář DS-160 a domluvit si pohovor na americkém velvyslanectví nebo konzulátu. Vyplnění formuláře DS-160 trvá přibližně 60 minut. Doba schůzky na velvyslanectví se však liší v závislosti na poloze velvyslanectví a na ročním období, kdy má být schůzka naplánována. Objednávky na další den je velmi obtížné naplánovat. Obvykle se čeká pět až deset dní do dalšího volného termínu. Pokud chcete získat zásadní informace, najdete je na stránkách ministerstva nebo v konzulární sekci. Pokud tedy plánujete vycestovat za něčím zásadním, měli byste o povolení ESTA požádat dostatečně brzy, abyste se vyhnuli nepříjemnostem. Aktuální informace o časech plánování schůzek najdete na adrese: https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/visa-information-resources/wait-times.html.