Co je program Global Entry?

Category: Služby CBP | 0
Co je program Global Entry?

Pojem „Global Entry“ označuje program, který ve Spojených státech provozuje úřad CBP (Customs and Border Protection). Umožňuje cestujícím s nízkým rizikem, kteří byli předem schváleni, využít zrychlené odbavení při příjezdu do Spojených států. Členové programu mohou do USA vstupovat prostřednictvím automatických kiosků. Tyto kiosky však nejsou k dispozici na všech letištích. Čtěte dál a dozvíte se více.

Jak to funguje?

Po příletu na letiště, které se účastní programu Global Entry, mohou jeho účastníci jít přímo ke kiosku Global Entry a předložit strojově čitelnou kartu trvalého pobytu nebo cestovní pas. Dalším krokem je projít kontrolou otisků prstů, aby byly vaše otisky ověřeny. Poté projde člen celní deklarací a následně mu kiosek vydá potvrzení o transakci a nasměruje ho k výdeji zavazadel. Jakmile mají svá zavazadla, mohou opustit letiště.

Abyste se mohli zúčastnit programu Global Entry, musíte být předem schváleni. Každý uchazeč bude před přijetím za člena podroben osobnímu pohovoru a přísnému prověření.

Poznámka: Ačkoli cílem Global Entry je urychlit proces, jednotliví členové mohou být po příletu stále identifikováni a podrobeni dodatečnému výslechu. Každý, kdo poruší některou z podmínek programu, bude čelit příslušným donucovacím opatřením a jeho členství v programu může být ukončeno.

Jaké jsou výhody programu Global Entry?

V dnešním rychlém světě jen málokdo rád ztrácí čas. Jako člen programu Global Entry, který byl předem prověřen a schválen, budete moci po příletu do USA jít přímo ke kiosku Global Entry, kde si vyzvednete svá zavazadla a můžete pokračovat v cestě.

Důvody pro vstup do programu Global Entry

  • Zpracování linek pro vás bude minulostí.
  • Není potřeba žádné papírování.
  • Čekací doby se výrazně zkrátily.
  • Můžete také využít zrychleného vstupu do některých zámořských zemí.
  • Program je k dispozici na většině větších letišť v USA.

Způsobilost: Kdo se může stát členem programu Global Entry?

Program Global Entry je otevřen všem občanům Spojených států a také těm, kteří mají legální status trvalého pobytu.

Občané a obyvatelé těchto zemí mohou rovněž požádat o vstup do systému Global Entry:

Argentina, Brazílie, Bahrajn, Indie, Kolumbie, Velká Británie, Německo, Nizozemsko, Panama, Singapur, Jižní Korea, Švýcarsko, Tchaj-wan a Mexiko. Obyvatelé a občané Kanady mohou využívat výhod programu Global Entry, pokud se zapojí do programu NEXUS.

Poznámka: Měli byste si uvědomit, že v závislosti na konkrétní zemi můžete být nuceni splnit další požadavky. Pokud je vám méně než 18 let, potřebujete k účasti v programu Global Entry také souhlas rodičů nebo zákonných zástupců.

Existují nějaké důvody, proč nemám nárok na program Global Entry?

Ano, důvodů, proč vám může být členství odmítnuto, je poměrně dost. Patří mezi ně:

  • Při vyplňování formuláře žádosti jste uvedli neúplné nebo nepravdivé údaje.
  • Byli jste shledáni vinnými z trestného činu.
  • Je proti vám vedeno trestní řízení.
  • Je na vás vydán zatykač, včetně řízení vozidla pod vlivem alkoholu.
  • Byli jste shledáni vinnými z porušení zemědělských, imigračních nebo celních předpisů v jakékoli zemi.
  • Byli jste shledáni vinnými z porušení zákona v USA nebo kdekoli jinde.
  • V současné době jste předmětem aktivního vyšetřování ze strany jakéhokoli místního, státního nebo federálního orgánu činného v trestním řízení.
  • Vaše žádost o koupi střelné zbraně byla zamítnuta.
  • Nejste schopni přesvědčit úřad CBP, že jste žadatel s nízkým rizikem.
  • Podle imigračních předpisů nemáte do USA povolen vstup. Týká se to i žadatelů, kteří mají doklady o podmínečném propuštění nebo o zproštění povinnosti přijmout dítě.

Existují zvláštní požadavky týkající se dětí?

Systém Global Entry nemá žádné minimální požadavky na věk – pokud je vám však méně než 18 let, musíte k účasti v programu získat souhlas zákonného zástupce nebo rodiče. Není však nutné, aby byli členy programu Global Entry.

Bez ohledu na věk musíte provést následující kroky:

  • Založte si online účet v systému Global Entry Enrollment System.
  • Zaplaťte příslušný poplatek za žádost. V současné době činí 100 USD a nelze ji vrátit.
  • Domluvte si pohovor v jednom z registračních center Global Entry. Pokud vám ještě nebylo 18 let, musí být pohovoru přítomen váš zákonný zástupce nebo rodič.

Další informace o fungování systému Global Entry

  • Před podáním žádosti se ujistěte, že splňujete podmínky členství v programu Global Entry.
  • Nyní si otevřete účet TTP (Trusted Traveler Program). Každý žadatel by měl mít bez ohledu na svůj věk vlastní účet TTP (Trusted Traveler Program).
  • Poté se přihlaste k vytvořenému účtu TTP a pokračujte v aplikaci.
  • Zaplaťte požadovaný poplatek 100 dolarů pomocí kreditní karty nebo elektronického bankovního převodu.
  • Domluvte se na pohovoru v jednom z registračních center Global Entry.

Po obdržení řádně vyplněné žádosti provede celní a pohraniční stráž kontrolu. Pokud vaši žádost podmíněně schválí, obdržíte na svůj účet TTP oznámení, abyste si domluvili pohovor v nejbližším registračním centru Global Entry.

Při pohovoru se ujistěte, že máte stále platný cestovní pas, a vezměte si ho s sebou. Vezměte si také jiný typ průkazu totožnosti, například občanský průkaz nebo řidičský průkaz. Pokud máte v USA legální trvalý pobyt, musíte si s sebou k pohovoru vzít také strojově čitelnou kartu trvalého pobytu.

EoA neboli registrace při příjezdu

Tento program provozovaný úřadem CBP umožňuje žadatelům o vstup do systému Global Entry, kteří byli podmíněně schváleni, zúčastnit se požadovaného pohovoru po příjezdu do Spojených států. Odpadá tak nutnost, aby se takový žadatel dostavil na pohovor do přijímacího střediska ve Spojených státech.

Po příletu na mezinárodní letiště v USA by takový žadatel měl jednoduše sledovat značky ukazující cestu do kanceláře CBP, kde úředníci provedou nezbytný pohovor Global Entry v rámci kontroly přípustnosti.

Pokud trpíte zdravotním postižením a potřebujete při pohovoru Global Entry pomoc, měli byste po příchodu na pohovor informovat úředníka, který pohovor vede, že potřebujete další službu, pomoc nebo úpravu, než se budete moci pohovoru zúčastnit.

Vezměte prosím na vědomí, že pokud o takovou službu, pomůcku nebo úpravu požádáte a v danou chvíli nebude k dispozici, může CBP pohovor přesunout na pozdější datum.

Při příchodu na pohovor EoA byste si měli připravit následující dokumenty:

  1. Neplatný cestovní pas. Pokud vám byly vydány dva nebo více cestovních pasů, přineste si k pohovoru všechny, aby pracovníci mohli do vaší složky doplnit potřebné informace. To vám umožní použít kterýkoli z těchto pasů v budoucnu při odbavení u kiosku Global Entry po příjezdu do Spojených států.
  2. Doklady prokazující vaše bydliště, například výpis z hypotečního účtu, řidičský průkaz s platnou adresou, účet za služby nebo výpis z účtu za nájem. Nezletilí tento požadavek splňovat nemusí. Pokud máte průkaz trvalého pobytu, měli byste ho k pohovoru přinést také.